Ekonomik Kurtuluş Savaşı

Geçtiğimiz hafta 1 doların 13 TL’yi görmesi, marketlerde bazı temel tüketim mallarının satışının bir iki adetle sınırlandırılması, sabah akşam gelen zamlarla halkın alım...

Geçtiğimiz hafta 1 doların 13 TL’yi görmesi, marketlerde bazı temel tüketim mallarının satışının bir iki adetle sınırlandırılması, sabah akşam gelen zamlarla halkın alım gücünün her gün daha da azalması üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan çareyi “Ekonomik Kurtuluş Savaşı” ilan etmekte buldu.

Bu topraklardaki ilk askeri ve siyasi kurtuluş savaşı gibi ilk ekonomik kurtuluş savaşı da Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kazanıldı. Türkiye’nin askeri ve siyasi kurtuluşu gibi ekonomik kurtuluşu da büyük fedakârlıklarla mümkün oldu. Fakat fedakârlık tek taraflı değildi; halkla birlikte Atatürk,  dava arkadaşları ve milletvekilleri de fedakârlıkta bulunmuşlardı.

 ATATÜRK’ÜN YAŞADIĞI YOKLUK 

Birinci Dünya Savaşı, zaten borçlu ve dışa bağımlı durumdaki Osmanlı ekonomisini yerle bir etti. Üretim olabildiğince azaldı. Fiyatlar yükseldi, enflasyon arttı. İstanbul’da bile ekmek sıkıntısı baş gösterdi. Anadolu halkı ise açtı. 1919’da devlet, memur maaşlarını ödeyemez durumdaydı.

İşte bu koşullarda, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Atatürk ve beraberindekiler çok geçmeden para sıkıntısı çekmeye...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tarikata, cemaate manifesto '677 Sayılı Devrim Kanunu' 17 Ocak 2022 | 318 Okunma Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi 10 Ocak 2022 | 324 Okunma Cumhuriyetin Kâğıt Fabrikaları 03 Ocak 2022 | 346 Okunma “Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi” Kızılca Gün 27 Aralık 2021 | 161 Okunma Atatürk’ün çözüm önerileri 20 Aralık 2021 | 233 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar