Cumhuriyetin yok edilen eğitim devrimi KÖY İLKOKULLARI

Bu fotoğraflar, İ. Hakkı Tonguç’un 1939’da “İlk Öğretim” dergisinde yayımlanan “Köylerde Okul Binaları İnşaatı” adlı yazısından alınmıştır.(İlk...

Bu fotoğraflar, İ. Hakkı Tonguç’un 1939’da “İlk Öğretim” dergisinde yayımlanan “Köylerde Okul Binaları İnşaatı” adlı yazısından alınmıştır.
(İlk Öğretim, 27, İkinciteşrin 1939, C.2, S. 27, s.130-131)

Geçtiğimiz hafta okullar açıldı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı başladı. İktidar, “laik eğitim” yerine “dinsel eğitim” dayatmasına devam ediyor. Ancak laik olmayan eğitim ne milli ne bilimsel ne çağdaş olabilir.

Cumhuriyetin eğitim devrimi her şeyden önce “yaygın cehaleti yenmeyi” amaçlıyordu. Bunun için okula ve öğretmene ihtiyaç vardı. Ancak Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçilirken Türkiye’de ne yeterli okul ne de yeterli öğretmen vardı.

Cumhuriyeti kuranlar, aydınlanma savaşını en alttan, köyden başlattılar; on binlerce okulsuz köye ilkokul yapmak ve öğretmen göndermek için kolları sıvadılar.

OSMANLI’NIN SIBYAN MEKTEPLERİ

Osmanlı’da “taş mektep” de denilen “sıbyan mektebi” adlı ilkokullar vardı. Osmanlı klasik döneminde sıbyan mektepleri, sultanlar ve varlıklı kimseler tarafından İstanbul, Konya, Sivas, Erzurum gibi dönemin büyük kentlerinde camilerin, mescitlerin yanında yaptırılırdı. Çocuklar sınıfta, yerdeki küçük minderlerin üzerinde otururdu. Önlerinde rahleler vardı. Çocuklar, falaka ve uzun bir değnekle cezalandırılırdı.  Bu okullar dinsel nitelikliydi. Ders programlarının çoğu Kuran ezberlemekten oluşurdu. Bunu eleştirenler de vardı. Örneğin Ebu Bekr İbni-ul Arabi, bu okullarda çocuklara Kuran’dan önce “yazı” ve “aritmetik” gibi derslerinin okutulması gerektiğini belirtmişti. (1)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
1964 Erenköy Savaşı 21 Ekim 2019 | 389 Okunma YANKEE GO HOME “Türkiye’ye Yönelik Amerikan Tehditleri” 14 Ekim 2019 | 310 Okunma İstanbul'un ikinci fethi “Geldikleri gibi gitmeye mecbur kaldılar” 07 Ekim 2019 | 421 Okunma Büyük İstanbul Depremi ZELZELE-İ AZİME 30 Eylül 2019 | 385 Okunma “Şu milletin yakasını bırakın!” LAİK CUMHURİYET’İN SIRRI 23 Eylül 2019 | 361 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar