ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Atatürk'ün vasiyetini iptal etmek

Adnan Menderes’in DP’si, Atatürk’ün, 5 Eylül 1938 tarihli bir vasiyet mektubuyla CHP’ye bıraktığı tüm varlıklarını 14 Aralık 1953 tarihli ve 6195 sayılı bir kanunla Hazine’ye devretmişti .

Sinan Meydan
Sinan Meydan Sözcü Gazetesi
24 Eylül 2018 | 5.7 K

Adnan Menderes’in DP’si, Atatürk’ün, 5 Eylül 1938 tarihli bir vasiyet mektubuyla CHP’ye bıraktığı tüm varlıklarını 14 Aralık 1953 tarihli ve 6195 sayılı bir kanunla Hazine’ye devretmişti. Fakat Anayasa Mahkemesi, 11 Ekim 1963 tarihli bir kararla bu eylemin, “Atatürk’ün vasiyetinin iptali” anlamına geldiğini belirterek bu varlıkları CHP’ye geri vermişti…

CHP 1935’te 4. kurultayına giderken gazeteler, Atatürk ve CHP vurgusu yapıyordu. Atatürk, CHP’yi iki büyük eserinden biri olarak görüyordu. İş Bankası’ndaki hisselerinin yönetimini bu nedenle CHP’ye bırakmıştı. Atatürk’süz CHP olmaz. Atatürk’süz bir CHP, CHP olmaktan çıkar.

Geçtiğimiz hafta, önce AKP’li Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, sonra da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İş Bankası’ndaki yüzde 28’lik CHP hisselerinin CHP’den alınıp Hazine’ye devredilmesi gerektiğini söyleyerek bir tartışma başlattı.
Ancak gözden kaçırdıkları bir nokta var: Her iki lider de açıklamasında “Atatürk’ün vasiyetinden” hiç söz etmediler. Oysaki İş Bankası’ndaki CHP hisseleri, Atatürk’ün 5 Eylül 1938 tarihli “vasiyetinden” kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu hisselerin CHP’den alınıp Hazine’ye devredilmesi “Atatürk’ün vasiyetinin iptali” anlamına gelecektir. Geçmişte, 1953’te Adnan Menderes “meclis kararıyla” ve 1981’de de Kenan Evren, “kanunla” Atatürk’ün vasiyetini iptal etmişlerdi. Menderes’in iptal kararı, 1963’te mahkeme kararıyla, Evren’in iptal kararı da 1992’de kanunla ortadan kaldırıldı. Eğer, İş Bankası’ndaki CHP hisseleri CHP’den alınıp Hazine’ye devredilirse Atatürk’ün vasiyeti üçüncü kez iptal edilmiş olacak.
En iyisi her şeyi en başından anlatayım!

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER