İYİ Parti seçimlere girse ne olur?

Bugünlerde en çok tartışılan konu İYİ Parti seçimlere girecek mi giremeyecek mi? Herhalde bu durumdan en çok memnun olanlar bu partinin mensuplarıdır. Beklemedikleri kadar gündeme geliyorlar. Bedava reklam. Ben de hayretler...

Bugünlerde en çok tartışılan konu İYİ Parti seçimlere girecek mi giremeyecek mi? Herhalde bu durumdan en çok memnun olanlar bu partinin mensuplarıdır. Beklemedikleri kadar gündeme geliyorlar. Bedava reklam. Ben de hayretler içerisindeyim. Bu partiyi bu kadar dikkate alacak, büyütecek ne var ki? Bunca yıldır siyaseti yakından takip ederim. Bu partinin halkta bir karşılığı yok.

Meral Hanım, MHP içerisinde genel başkanlık mücadelesi verirken bir nebze ilgi vardı. Ne zamanki MHP’den ayrıldı parti kurdu ilgi filan kalmadı. Doğal olmayan bir ortamda kurulduğu için suni bir parti oldu. Halkın yoğun siyasi bir talebiyle kurulmadı. Bir proje olarak ortada duruyor. Ha; elbette rahatsız değilim. Kurulsun. Bu ülkede özgür bir ortam var. İsteyen siyasi parti kurar. İsteyen iktidara talip olur. Bu konuda hiçbir beis yok.

Bir başka nokta ise İYİ Parti’nin MHP’den daha fazla oy alacağı söylentisi. Bu gerçekten komedi. Siyaseti bilmeyenler bu yorumu yapıyorlar. MHP olağan kongresini yaptıktan sonra ciddi anlamda toparladı.

Aslolan siyaseti normalleştirmektir. İYİ Parti yöneticileri eminim keşke YSK bizi seçime sokmasa da hem mağdur olsak hem de seçimlerdeki yaşayacağımız hezimetten kurtulsak diyorlardır. Bazı dostlar diyor ki; kardeşim İYİ Parti hukuki kuruluşunu yani seçimlere girme sürecini tamamlamadı. YSK ne yapsın. İYİ Parti kongresini zamanında yapmamışsa, gerekli evrakları YSK’ya vermemişlerse devlet ne yapsın diyenler çıkabilir.

Elbette yazılı hukuk açısından doğru bir eleştiridir. Ancak bu eleştirinin siyaseten doğruluğu yoktur. Bazı çevreler ve bu partinin yöneticileri İYİ Partiden korkuyor. O nedenle seçimlere girilmesi istenmiyor diyor. Oysa ki hepimiz biliyoruz ki bu partinin tabanda bir karşılığı yok. YSK tartışmaları nedeniyle bu parti reklam üstüne reklam yapıyor. Açın önlerini girsinler seçime. AK Parti yasal bir düzenleme yaparak bu partinin seçime girmesini sağlamalıdır. Hem demokratik olgunluk bunu gerektirir hem de siyasi akıl.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan “güçlü parti” dedi… 21 Ağustos 2018 | 131 Okunma Türksat TL’ye dön… 18 Ağustos 2018 | 5.871 Okunma “Dolarını sat vatanı satma” 14 Ağustos 2018 | 4.112 Okunma ABD’ye teslim olsak kurtulur muyuz? 11 Ağustos 2018 | 4.878 Okunma TRT’ye neden yükleniyorlar? 07 Ağustos 2018 | 7.220 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar