Albayrak, dolar ve kriz...

Birkaç gündür dolar iniyor çıkıyor. Anlaşılan bu dalgalanma sürecek gibi. Doları yükseltmek isteyenler var. Zaten yavaş yavaş dolar yükseliyor. Peki neden yükseliyor. Bu konuda ne söylenebilir. Bir kere Sayın...

Birkaç gündür dolar iniyor çıkıyor. Anlaşılan bu dalgalanma sürecek gibi. Doları yükseltmek isteyenler var. Zaten yavaş yavaş dolar yükseliyor. Peki neden yükseliyor. Bu konuda ne söylenebilir. Bir kere Sayın Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olmasına küresel finans kapital tepki koyuyor.   Berat Albayrak neden hedefte. Nedeni gayet açık. Siz milli ekonomi, milli üretim derseniz sizi istemezler. Ülke olarak bir karar vermek zorundayız. Ya çok uluslu şirketlerin, küresel emperyalizmin sömürgesi olacağız ya da üreten bir ekonomiye geçeceğiz.

Piyasalar Berat Albayrak ismine tepki verdi. Biliyorlar ki milli ekonomiye geçiş olacak. Ya da olmalıdır. Doların yükselmesi Berat Bey’e geri adım attırmamalıdır. Bu ülkede  ekonomiden sorumlu bakan olmak hem çok kolay hem çok zordur. Eğer çıkıp medya önünde biz faizi artıracağız. IMF ve Dünya Bankası reçetelerini uygulayacağız.  İhracat yapmayacağız.  Üretmeyeceğiz. İthalata dayalı ikameci ekonomiyi benimseyeceğiz derseniz küresel piyasalar sizi kahraman ilan eder.

Ben de bakan olsam küresel piyasalar ne derse onu yapacağım dersem beni de ekonomi duayeni olarak ilan ederler. Kabul etmek gerekir ki üretim demek zordur. Belki de Sayın Berat Albayrak’a da geri adım attıracaklar. Ülke olarak bir karar vermek zorundayız. Ya üreten gelişmiş bir ülke olacağız ya da orta gelir tuzağına yakalanmış patinaj yapan bir ülke olacağız.

Berat Albayrak Bey’e kızanlar neden kızıyor. Milli ekonomi diyor. Ekonomide faz değiştireceğiz diyor. Kendi fabrikalarımızı kuracağız diyor. Çocuklarımızın daha güçlü bir Türkiye’de yaşaması için çaba sarf ediyor. Bazı siyasiler, sivil toplum örgütleri Berat Albayrak’a olan kin ve kıskançlıkları nedeniyle ekonomi  batsın, dolar yükselsin diyorlar. Tamam kardeşim Albayrak’ı sevmeyebilirsin. Tarzı, siyaset yapma biçimi hoşuna gitmeyebilir. Peki bu ülkeye de mi düşmansın. Ülke batsın mı diyorsun.

Bana göre Berat Bey doğru bir tercihtir. Risk almayı beceren, cesur adımlar atmayı beceren birisi ekonomiyi yöneltmeli. Enerji Bakanlığı yaptığı dönemde sessiz sedasız büyük adımlar atıldı. Yerli kömür, yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğaltılması, doğalgaz ve petrol boru hatlarının stratejik olarak kullanılması, Akdeniz’de doğalgaz araması, nükleer enerjide atılan adımlar çok önemlidir. Enerjinin kırmızı kitabı yazıldı. Berat Bey cesur ve kararlı olmasaydı bu adımlar atılamazdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan “güçlü parti” dedi… 21 Ağustos 2018 | 131 Okunma Türksat TL’ye dön… 18 Ağustos 2018 | 5.871 Okunma “Dolarını sat vatanı satma” 14 Ağustos 2018 | 4.112 Okunma ABD’ye teslim olsak kurtulur muyuz? 11 Ağustos 2018 | 4.878 Okunma TRT’ye neden yükleniyorlar? 07 Ağustos 2018 | 7.220 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar