Yemeğin sınıfsal hikayesi vardır

‘Masterchef Türkiye’de Danilo şefin konuşması, bana göre eğlendirici yarışmanın içinden çıkan ders, hatırlatma ve insanlık tarihine göndermeydi. Danilo’nun yemeği ratatouille (ratatuy), Fransız yemeğidir.

‘Masterchef Türkiye’de Danilo şefin konuşması, bana göre eğlendirici yarışmanın içinden çıkan ders, hatırlatma ve insanlık tarihine göndermeydi. Danilo’nun yemeği ratatouille (ratatuy), Fransız yemeğidir. Tadım yapılıyordu, Danilo şef, yemeğin hikayesini anlattı: “Teknik anlamda kolay bir lezzet. Bu fakir mutfaktan gelen bir tat. Biz ne zaman fakir diyoruz? Telefon almaya parası yeterli olmayan değil, yemek yiyemeyenler gerçek fakir. Küçük tarladan çıkan sebzelerdir ratatuy. Çocukları ve kendisini mutlu etmek için böyle dizilir, teker teker daha fazla olsun diye. Kalan parçalarla etrafa sos yapılırdı. Bu tabakta da öyle bir hikaye var ki, siz bu hikayeyi unutuyorsunuz. Yemek yemek ve pişirmek gerçekten çok özel bir şey.” 

Eşim anlatırdı dedesinin savaş yıllarındaki günlerini. En çok sevdiği tatlı cilav; şeker, su ve ekmekle yapılıyormuş. Onun dedesi anlatırmış yokluk günlerinden. Konuşurken aklımıza menemen geldi. “Evde bir şey yoksa” diye başlar menemenin ev hikayesi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dizinin tanııtım müziği büyüledi 25 Ekim 2020 | 113 Okunma Kurallar koyarız soruları sorarız 23 Ekim 2020 | 36 Okunma Finalin de raconu olur 22 Ekim 2020 | 72 Okunma Bir zamanlar köyler kasabalar vardı 21 Ekim 2020 | 132 Okunma ‘Yeni Hayat’ devam 20 Ekim 2020 | 125 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar