Dizileri sonra izlemeyi seviyoruz

Teknoloji ilerledikçe izleme ölçümlerinde yeni teknikler gelişiyor. ‘Sonradan dizi ve film izleme’ olanaklarımız var artık. Ve bu yöntemi kullananların sayısı giderek artıyor...

‘Zaman Kaydırmalı İzleme’ ölçümlerine TİAK (Televizyon İzleme Araştırmaları A.Ş.), geçtiğimiz 2 Mart tarihinde geçti. Türkiye Araştırma Derneği’nin 22’nci Araştırma Zirvesi’nde, bu konuda sunumlar yapıldı. Unutmayalım, her evdeki izleme, ‘Zaman Kaydırmalı İzleme’ye olanaklı olmayabilir. Evdeki aygıt, dijital platforma üyelik durumu, izle-öde sisteminin içinde olup olmaması gibi durumlar bu ölçümü etkiliyor. 
Yani bu olanaklara sahip hanelerde ölçüm yapılıyor. Sunacağım veri, sözünü ettiğim şartlara sahip olanların bunu kullandıkları yönünde. 
Dizileri canlı izleyenlerin oranı, yüzde 32.6’yken, daha sonra ekranda kaydedip izleyenlerin oranı yüde 52.6...
Bir veri de, filmlerle ilgili. Ekranda yayınlandığı sırada izleyenlerin oranı, yüzde 5.1’ken, kaydedip izleyenlerin oranı yüzde 7.4... Evlerinde kayıt olanakları bulunanların bu işlemi her program için az ya da çok yaptıkları görülüyor. Kaydedip, izlemeyi seviyoruz. Haberleri bile! (Türkiye Araştırma Derneği’nin ‘Değişen İzleme Davranışlarını Etkisinde TV İzleyicisini Anlamak’ başlıklı Akın Şahin’in sunumundan bir veri) 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir dizi nasıl ilgi çeker? 17 Temmuz 2019 | 189 Okunma En çok izlenen Türk dizisi... 16 Temmuz 2019 | 210 Okunma Romantik komedilerin rekabeti 15 Temmuz 2019 | 61 Okunma WHATSAPP NE İŞLERE YARIYOR? 14 Temmuz 2019 | 129 Okunma DİZİLERDE KADIN OYUNCU YAŞI BÜYÜDÜ 12 Temmuz 2019 | 121 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar