Dizileri sonra izlemeyi seviyoruz

Teknoloji ilerledikçe izleme ölçümlerinde yeni teknikler gelişiyor. ‘Sonradan dizi ve film izleme’ olanaklarımız var artık. Ve bu yöntemi kullananların sayısı giderek artıyor...

‘Zaman Kaydırmalı İzleme’ ölçümlerine TİAK (Televizyon İzleme Araştırmaları A.Ş.), geçtiğimiz 2 Mart tarihinde geçti. Türkiye Araştırma Derneği’nin 22’nci Araştırma Zirvesi’nde, bu konuda sunumlar yapıldı. Unutmayalım, her evdeki izleme, ‘Zaman Kaydırmalı İzleme’ye olanaklı olmayabilir. Evdeki aygıt, dijital platforma üyelik durumu, izle-öde sisteminin içinde olup olmaması gibi durumlar bu ölçümü etkiliyor. 
Yani bu olanaklara sahip hanelerde ölçüm yapılıyor. Sunacağım veri, sözünü ettiğim şartlara sahip olanların bunu kullandıkları yönünde. 
Dizileri canlı izleyenlerin oranı, yüzde 32.6’yken, daha sonra ekranda kaydedip izleyenlerin oranı yüde 52.6...
Bir veri de, filmlerle ilgili. Ekranda yayınlandığı sırada izleyenlerin oranı, yüzde 5.1’ken, kaydedip izleyenlerin oranı yüzde 7.4... Evlerinde kayıt olanakları bulunanların bu işlemi her program için az ya da çok yaptıkları görülüyor. Kaydedip, izlemeyi seviyoruz. Haberleri bile! (Türkiye Araştırma Derneği’nin ‘Değişen İzleme Davranışlarını Etkisinde TV İzleyicisini Anlamak’ başlıklı Akın Şahin’in sunumundan bir veri) 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Leke’ ne olacak? 20 Mayıs 2019 | 71 Okunma ‘Beni içeri almayanlar şimdi peşimde!’ 19 Mayıs 2019 | 59 Okunma 14 YILLIK PROGRAMI BİTİREN OLAY 17 Mayıs 2019 | 37 Okunma Dizileri salonda izliyoruz 16 Mayıs 2019 | 75 Okunma Nobelli yazarın eseri dizi olacak 15 Mayıs 2019 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar