DİZİ SEKTÖRÜNDE KADININ YERİ VAR MI?

Özellikle yönetmen ve senarist bağlamında batılı sektörü yakalamış, hatta oran olarak geçmiş olduğumuzu söyleyebilirim

Avrupa Birliği’nin görsel işitsel araştırmalarını yapan ‘European Audiovisual Observatory’ bir sonuç açıkladı. 2015 ile 2019 yılları arasında batıda oynayan dizilerde yer alan kadın profesyoneller oranları. Üye ülke dizilerinde görev alan kadın profesyoneller şöyle oranlarda yer alıyor.Yönetmen (Yüzde 20 oranında), Senarist (Yüzde 35 oranında), Başrol oyuncusu (Yüzde 45 oranında) ve yapımcı (Yüzde 41 oranında). Peki bizde durum nedir, piyasaya şöyle bir sordum.

Senarist ve yönetmende iyiyizYapımcı ve yönetmen cephesinden Most Production’dan Gül Oğuz’a durumu sordum. “Yapımcı olarak kadınlarda Banu Akdeniz ile Başak Abacıgil var.

Bu tarafta yani yapımcı tarafında, başka nedenlerle iş hayatının zorlukları belki, çok yapımcı kadın yok. Ama giderek artacaktır.

Yönetmen ve senaryo bölümünde ise bizde erkek egemenliği kırıldı diyebilirim” diyor.Üç dizinin ikisi kadın yönetmen‘Masumlar Apartmanı’, uygulayıcı Yapımcısı Ayşıl Tay Balcı da ilginç bilgiler verdi. “Üç projemizin ikisinin ‘Masumlar Apartmanı’nın yönetmeni Çağrı Vila Lohustalı ve ‘Kırmızı Oda’nın Başak Soysal kadın. Bu ikisi ve ‘Camdaki Kız’ uygulayıcı yapımcıları da kadın. OGM Pictures ki çalıştığım şirket, senaristleri kadın...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mojo, Batu ve Büyük Parmakkapı Sokak 17 Ekim 2021 | 33 Okunma 'Senin sivilceni bilirim' 16 Ekim 2021 | 86 Okunma 'Yalancı' yalan olmasın! 15 Ekim 2021 | 71 Okunma Neslihan Atagül 'EDHO'da mı? 14 Ekim 2021 | 221 Okunma LATİN PİYASASINA TÜRK DİZİLERİ NASIL GİRDİ? 12 Ekim 2021 | 312 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar