ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Siz en iyisi bu işlere girmeyin!

Sina Koloğlu
Sina Koloğlu Milliyet Gazetesi
13 Eylül 2017 | 125

'Rüya' dizisi Show TV’de final yapacak. Öncesinde bir de ceza aldı; ‘Dizide aile içi ensest, tecavüze yer verilmesiyle, söz konusu yayın kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez’ hükmüne aykırı davrandığı için... 15 Ağustos ve 22 Ağustos tarihlerindeki bölümleriyle ilgili karar verilmiş. İzledim; Elif’i babası Faysal, inşaatçı Selami’ye zorla veriyor. Selami de Elif’i kaçırıyor. Bir evde rehin tutuyor ve elini kolunu bağlıyor. O karelerde özel bir durum yok. Bulut, onların yerini tespit ediyor ve kurtarma operasyonu yapıyor. Baskın sırasında bir sahnede Selami, Elif’in üzerinde. Cezanın haline bakarsak, dizide her türlü numara diz boyu, konuyu işleyişi sıradan. Oyunculuk, senaryo bildiğiniz yerli dizi.
Bir de kötü adam Alaz var. “Benden çocuk yapmazsan, Bulut ölecek” diye görüntüler paylaşıyor. Metruk bir evde oluyor bunlar. Sonrasında onları, arabada görüyoruz
“Benden çocuğun olacak buna alış” gibilerinden diyaloglar var.

Kadına dayak, tecavüz ve ensest ilişki, gündelik yaşamın bir bölümü, ‘su yüzüne çıkan’ bir bölümü ve ‘hasır altı’ edilen bir toplum fotoğrafı veriyoruz. “Bu yüzden çok fazla” diyerek ensest tartışması yapıyoruz.

Var mı yok mu kardeşim? Neyse RTÜK bir sahne de olsa, bir sözcük de olsa, bu konulara girilmemesini istiyor. Bir senaryoda bunlar olmalı mı? Adabıyla verilecekse, evet. Anladığım RTÜK, “Hiç bu işlere girmeyin” diyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER