İSMEK'te nefret suçu işleniyor

İSMEK,1994 sonrasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde kadınlarımızın mesleki eğitim ve istihdam ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuştu. Daha evvel Ankara Büyükşehir Beledihyesi bünyesinde BELMEK adı altında sürdürülen yaygın halk eğitiminin bir benzeriydi.

Ama ihtiyaçlar ve gönüllülük esesayla hızla büyüdü, çoğaldı, ihtisas kurlarıyla sanatçı yetiştirmeye başladı, pek çok ülke tarafından örneksenen bir kadın gelişim modeli oldu. Kendi eğitmenlerini alt kadrosundan yetiştirecek bir düzeye geldi.

İsmek'i sadece kadın ve emek bağlamında anlatmak onu ısıytlamak olur. Bizde şehirleşme üretim-tüketim ilişkisi üzerinden tarif edilir, ama sosyolojik olarak o şehrin içinde anlamını bulmak, yerleşiklik, bir arada yaşama kültürü gibi daha toplumsal verileri de toplayarak düşünmek yanlısıyım. İsmek ile kadınlarımız şehirle kaynaştı ve şehirden korkmamayı hatta şehre olumlu şeyler eklemeyi denedi... Evet denedi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gönüllerimiz de sınavda... 01 Nisan 2020 | 2.263 Okunma "Mühlet" 29 Mart 2020 | 129 Okunma Yaşlılar için ayrı bir gezegen mi var? 25 Mart 2020 | 2.629 Okunma Hıçkırık dolu bir garip ezan... 22 Mart 2020 | 416 Okunma Ne olur... 18 Mart 2020 | 1.722 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar