Bu bir anlaşma... Yenilgi veya zafer değil...

Uluslararası yardım gemisi Mavi Marmara’nın, yine uluslararası sularda uğradığı İsrail baskını daha dün gibi aklımızda. 9 barış aktivisti İsrail askerlerince katledildi, 60 kişi...

Uluslararası yardım gemisi Mavi Marmara’nın, yine uluslararası sularda uğradığı İsrail baskını daha dün gibi aklımızda. 9 barış aktivisti İsrail askerlerince katledildi, 60 kişi yaralandı.

Türkiye, gerek toplumsal vicdanı gerekse resmi hükümet temsilcileri aracılığıyla İsrail Hükümetine “özür/tazminat/Gazze ablukasının kalkması” şartlarını deklare etmişti... Türkiye İsrail resmi ilişkileri en alt seviyeye indirgenmişti.

Tarih: 19 Ağustos 2016.

Türkiye/İsrail arasındaki protokol TBMM’den geçti. Ortaklaşa imzalanan metne baktığımızda bunun bir “yenilgi” veya “zafer” olarak lanse edilmesinden çok, “anlaşma” olarak görülmesi gerektiğiyle başlayalım... Şehitlerimizin yüksek hatırı ve taziye edebi çerçevesinde hepimizin konuşurken, yazarken itina etmesi gereken vicdani yükümüzü de hiç unutmadan... Abartılardan uzak, derde şifa olabilecek, vicdanları örseleyip incitmeyecek bir üslubumuz olmalı diye düşünüyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İstanbul Sözleşmesi neyin kökünü kazıyacak? 08 Temmuz 2020 | 3.454 Okunma İstanbul Sözleşmesi'ne karşı yükselen dini itirazlara kulak verecek miyiz? 05 Temmuz 2020 | 342 Okunma ÖSYM'nin yaptığı sadece soru hatası mı? 01 Temmuz 2020 | 2.770 Okunma 15 Temmuz kadınları... 28 Haziran 2020 | 246 Okunma Gençliğim eyvah! Dememek için... 24 Haziran 2020 | 2.496 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar