Önce Anayasaya değil “Ahlak yasaya” muhtacız!

Mekke-i Mükerreme’de iman ve ahiret esasları üzere temelleri atılan İslam Hayat Nizamı’nın yaşanılması için; ahlak, hayâ ve edeb kurallarının bilinip uygulanması şarttır! Yeniden ahlak...

Mekke-i Mükerreme’de iman ve ahiret esasları üzere temelleri atılan İslam Hayat Nizamı’nın yaşanılması için; ahlak, hayâ ve edeb kurallarının bilinip uygulanması şarttır! 

Yeniden ahlak, hayâ ve edeb nesli yetiştirmeden ilmi, iktisadi ve ticari yozlaşmayı, sahtekârlıkları dolandırıcılıkları, soygunları ve vurgunları; denetimlerle, polisiye tedbirleriyle ve ceza yasalarıyla önlemek mümkün değildir!

1876 yılına kadar yazılı bir Anayasa’sı olmadan asırlarca cihana hükmeden Osmanlı Cihan Devleti’nin yükseliş döneminde yaşayan ünlü Şairimiz Fuzuli’nin Şikayetname’sinde kaleme aldığı “Selam verdim, rüşvet değildir deyu almadılar!” ifadelerinde de yer aldığı gibi; ahlaki değerlerin terkedilmeye başlanmasıyla bu yükseliş durmuş ve batılılaşma hastalığıyla dinden, örf, adet ve ahlaki değerlerden uzaklaşması sebebiyle Hak ve Adalet İlkelerini terk edince Osmanlı’nın yıkılması mukadder olmuştur! 

Osmanlı Devleti’nin çöküşünü önlemek için Kur’an-ı Kerim ve...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Sadece Senin izindeyiz ve yolundayız Ya Resûlellah!” 15 Ekim 2021 | 5.845 Okunma Önce Anayasaya değil “Ahlak yasaya” muhtacız! 08 Ekim 2021 | 1.169 Okunma İmam Hatipleri imha değil, ihya ve ıslah etmeliyiz! 01 Ekim 2021 | 284 Okunma İktidarımıza “Acil Manevi Eylem Planı!” 24 Eylül 2021 | 611 Okunma İktidarımıza Acil Maddi Eylem Planı! 17 Eylül 2021 | 761 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar