HDP'nin kapatılması kime yarar kime zarar?

Bugün bir anket yapılsa partinin oy oranının birkaç ay öncesinin üzerinde bir seyirde olduğu görülecektir

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemini içeren iddianamesini kabul etti.

İddianamenin oy birliğiyle kabul edilmesiyle, 15 Ekim 2012'de siyaset yaşamına başlayan HDP için kapatma davası süreci resmen başlamış oldu.

Tabii bu davanın değerlendirmesinde iki boyut var.

Birincisi -ki bana göre en önemli boyutudur- siyasi sonuçlarıdır.

İkincisi ise hukuki…

Dün yazıdan önce hukuki boyutunu değerlendirmesi için anayasa hukukunda etkin isimlerden biri olan Galatasaray Üniversitesi'nden Profesör Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu’nu aradım.

Yüzbaşıoğlu’nun bu davayla ilgili yaklaşımını aynen aktarıyorum;

“Top Anayasa Mahkemesi’nde… AYM elindeki delillere göre odak haline geldiğini görürse 'kapatma' kararı verecek. Görmezse de muhtemelen; 'hazine yardımından yoksun kalma' kararı verebilir.

Bunun yaptırımları bellidir Anayasa’da. O delillerin takdiri Anayasa Mahkemesi üyelerinin işidir artık. Bu yüzden ben bir değerlendirme yapmayı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Neden geç kalındı? 03 Temmuz 2021 | 1.028 Okunma Elmalı davasındaki yanlış bilinen tüm gerçekler! 01 Temmuz 2021 | 1.544 Okunma Aşı olmayan ölse umurumda olmaz! 30 Haziran 2021 | 5.415 Okunma Yazıklar olsun! 28 Haziran 2021 | 1.315 Okunma Muhalefetin yapması gereken... 25 Haziran 2021 | 383 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar