Ermenistan üzerinden değiştirilmek istenen bölgesel dengeler

Uzun zamandan beri, Amerikan stratejilerinin bir kolunun da Kafkasya üzerinden dizayn edildiği izlenimi yazmaktaydım. Paşinyan dönemi ile kazanılan Kadife Devrim, bunun kırılma noktası oldu.  Burada, dünyadaki etkisi ile bilinen ve...

Uzun zamandan beri, Amerikan stratejilerinin bir kolunun da Kafkasya üzerinden dizayn edildiği izlenimi yazmaktaydım. Paşinyan dönemi ile kazanılan Kadife Devrim, bunun kırılma noktası oldu. 

Burada, dünyadaki etkisi ile bilinen ve dizaynından bu tarafa, coğrafyanın kaderinde Rusya ve Batı endeksli lehte tutumu ile bir o tarafa, bir diğer tarafa yönelen Ermeni diasporası da, bu devrimin kilit aktörü oldu. 

Sarkisyan’ın sessiz geri adım atmasında da, diasporanın bir tutumu etkili oldu! 

  

Peki, değiştirilmek istenen dengeler nedir?  

Rusya’ya yönelik Amerikan hamlelerine baktığımızda, burada savaşın Amerika ile Rusya arasında gittiğini görebiliyoruz. Ermenistan da, tıpkı Ukrayna gibi “anahtar rolünü” oynayacak gibi durmaktadır. 

Paşin

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ermenistan üzerinden değiştirilmek istenen bölgesel dengeler 13 Ekim 2018 | 4.665 Okunma Rusya, Ukrayna üzerinden Amerikan girişimini nasıl önleyecek? 17 Eylül 2018 | 4.568 Okunma Bakü'nün kurtuluş günü ve içerdiği mesaj 15 Eylül 2018 | 3.226 Okunma Türkiye'nin uyarılarını dikkate almadan istikrar ve barış mümkün değil! 10 Eylül 2018 | 4.385 Okunma İdlib hangi beklentilerin yansımasıdır? 08 Eylül 2018 | 3.918 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar