Yüzde 50 artı 1 kongresi

22 Mayıs 2016 günü gerçekleşen ve Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanlığı Binali Yıldırım’a devrettiği AK Parti’nin 2. Olağanüstü Kongresi’ne ilişkin izlenimlerimi...

22 Mayıs 2016 günü gerçekleşen ve Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanlığı Binali Yıldırım’a devrettiği AK Parti’nin 2. Olağanüstü Kongresi’ne ilişkin izlenimlerimi yazdığım yazının başlığı “Başkanlık Kongresi”ydi.


O gün devlet-hükümet-parti üçlüsünde yeni bir dönem fiilen başlamıştı.
Dün de Türk siyasi tarihinin, sonuçları itibarıyla en önemli parti kongresi yine Ankara Arena’da gerçekleşti.
AK Parti 3. Olağan Kongresi ne bir genel başkanlık yarışına sahne oldu ne de parti yetkili organlarının belirlenmesi konusundaki rekabete.
Her şey önceden belliydi.
Kongre’deki heyecan, atmosfer, mesajlar da sürpriz değildi.
Başbakan Binali Yıldırım da kendi ifadeleriyle genel başkanlık görevini devretmenin huzur ve gururunu yaşıyordu.
Ancak dünkü kongre, seçilmiş cumhurbaşkanıyla parti genel başkanını aynı isimde buluşturan radikal bir yönetim sistemi değişikliğinin miladı olarak tarihe geçti.
Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
Nasıl olacağını, 2019’a kadar katedilecek yolda göreceğiz.
Bu yolun nasıl katedileceği sorusu nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kongre konuşması büyük merakla bekleniyordu.
Erdoğan, hemen her konuya değindiği konuşmasında doğrudan, köşeli mesajlar verdi.
Bunları, Türkiye’ye, uluslararası aktörlere ve AK Parti’ye mesajlar olarak ayırabiliriz.
Türkiye’ye mesajlarının ana temasını “normalleşme” beklentilerine verilen yanıt olarak özetlemek mümkün.
Bu bağlamda, FETÖ’yle ve PKK’yla mücadele konusu, partisinin başına yeniden geçen Cumhurbaşkanı’nın bir numaralı kırmızı çizgisi olarak yeniden ilan edildi.
Erdoğan, FETÖ’yle de bölücü terörle de mücadelenin sulandırılmasına asla izin vermeyeceğinin altını kalın çizgilerle çizdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
24 Haziran sonrasındaki şema 30 Mayıs 2018 | 8.855 Okunma Gençleri hangi parti kazanacak? 26 Mayıs 2018 | 7.522 Okunma Güçlü Meclis, güçlü hükümet 25 Mayıs 2018 | 173 Okunma 1. bölge, 1. sıra büyük sorumluluk 23 Mayıs 2018 | 520 Okunma Liste kulisleri 19 Mayıs 2018 | 8.443 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar