Vekilin seçimi

Her seçim döneminde, her partide, “liste kırgınları” olur.Aday yapılmadığı için istifa ederek liderini veya genel merkezini cezalandırmak isteyenler de çıkar. Bu kez de öyle oldu. Canına kıyandan...

Her seçim döneminde, her partide, “liste kırgınları” olur.
Aday yapılmadığı için istifa ederek liderini veya genel merkezini cezalandırmak isteyenler de çıkar.

Bu kez de öyle oldu.

Canına kıyandan istifa edene, partisindeki gerçekleri açıklayacağı tehdidinde bulunandan, “Bu listeyle seçim kazanmak mümkün değil diyene” kadar değişik dozlarda tepkiler ortaya kondu.
Tek tek kimin haklı kimin haksız olduğunu değerlendirmek zor.
Ancak liste sorunu sistemden kaynaklanıyor.
Demokratik açıdan gelişmiş ülkelerde adayların belirlenmesi sadece liderin tercihine bırakılmıyor.
Demokratik siyaset, örgütlü toplum işi.
Bu toplumlarda milletvekili, partisini değil partisinde ve parlamentoda dayandığı sosyal grubu, üyesi olduğu örgütlü kesimi temsil ediyor. Siyaset, sosyal grupların çıkarlarını gözetmek için yapılıyor. Kamu kaynaklarından sosyal gruplara kaynak aktarımı için mücadele veriliyor. Bütçe hazırlanırken, bu mücadele etkili oluyor.
Vekil, siyasi geleceğini lider veya çevresiyle olan ilişkisine değil; temsil ettiği, oyunu aldığı tabanın takdirine bağlıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
24 Haziran sonrasındaki şema 30 Mayıs 2018 | 8.911 Okunma Gençleri hangi parti kazanacak? 26 Mayıs 2018 | 7.560 Okunma Güçlü Meclis, güçlü hükümet 25 Mayıs 2018 | 199 Okunma 1. bölge, 1. sıra büyük sorumluluk 23 Mayıs 2018 | 605 Okunma Liste kulisleri 19 Mayıs 2018 | 8.487 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar