Sınavdan çakan devlet

Türkiye, memuriyete alımlarda merkezi sınav sistemine geçildiğinde rahat bir nefes almıştı.Uzun yıllardır devam eden, “Adamı olan işe girer” sistemi geride kalacak, hak eden, hak ettiği kadroya...

Türkiye, memuriyete alımlarda merkezi sınav sistemine geçildiğinde rahat bir nefes almıştı.
Uzun yıllardır devam eden, “Adamı olan işe girer” sistemi geride kalacak, hak eden, hak ettiği kadroya yerleşebilecekti.
Maalesef sistem kısa bir süre içinde alarm vermeye başladı.
Kurulan sistemin merkezinde yer alan ÖSYM, sınav sorularının çalınması, yapılan hatalarla çalkalanıyordu.
FETÖ ile mücadeleye girişildikten sonra ortaya çıktı ki sınav sorularının çalınması, sızdırılması ÖSYM’nin yaptığı hemen her sınavda gerçekleşen bir rutin.
Öyle ki soruların çalınmasına ilişkin soruşturmayı yürüten o dönemki savcı, halen FETÖ firarisi.
O savcıların bazılarının yakınlarının, FETÖ’nün firari imamı Adil Öksüz’le sürekli temas halinde olduğu bile ortaya çıktı.
Böyle bir dönemin yaşanmasının ardından, gençlerin umudunu diri tutmak için başta ÖSYM olmak üzere sistemin baştan sona revize edilerek sağlam temellere oturtulması zaruriydi.
Ancak 15 Temmuz’dan bu yana bir yıl, FETÖ ile mücadeleye başlanıldığı 2013’ten bu yana 4 yıl geride kalmasına rağmen, başarılamadı.
Hatalar zinciri
2010’dan bu yana bakıldığında sistematik olarak ÖSYM odaklı skandalların sürdüğünü görüyoruz: 
2010’da KPSS Eğitim Bilimleri sınavında 500 aday tam puan aldı. Sınav birincileri arasında evli çiftler, kardeşler ve arkadaşlar olunca sınavın kısmen iptaline karar verildi.
2011 YGS’de 20’den fazla sorunun iki ayrı şifreye göre doğru çözülebildiği ortaya çıktı. 
2012 KPSS’de 2. oturum devam ederken iki farklı kaynaktan sabah oturumunda sorulan sorular internete düştü.
2013 TUS’ta itiraz üzerine altı soru iptal edildi, iki sorunun yanıt şıkkı değiştirildi. Mahkeme, 11 soruyu daha iptal etti. 
2015 YGS’nin ardından, ÖSYM’nin soruların yüzde 20’sini açıklamasına rağmen, bilinmeyen bir kaynaktan internete sorular yüklendi.
2016 LYS Fen Bilimleri oturumunda yer alan, “kimya” testinde önceki senelerde görülen şifreleme skandalının bir benzerinin olduğu ortaya çıktı. 
Yarımağan sonrası

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
24 Haziran sonrasındaki şema 30 Mayıs 2018 | 8.855 Okunma Gençleri hangi parti kazanacak? 26 Mayıs 2018 | 7.522 Okunma Güçlü Meclis, güçlü hükümet 25 Mayıs 2018 | 173 Okunma 1. bölge, 1. sıra büyük sorumluluk 23 Mayıs 2018 | 520 Okunma Liste kulisleri 19 Mayıs 2018 | 8.443 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar