‘OHAL Komisyonu bugün yarın başvuru alacak’

15 Tem-muz’un yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilecek etkinlik programı yaklaşırken Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile dün telefonda sohbet imkanı buldum.Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişimine...

15 Tem-muz’un yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilecek etkinlik programı yaklaşırken Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile dün telefonda sohbet imkanı buldum.
Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yurtdışında yürütülen kamu diplomasisinin de başında yer alan isim.
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bir yandan FETÖ ile mücadelenin geldiği nokta, diğer yandan da mağduriyetlerin giderilmesi konusunda önemli mesajlar verdi.
Kurtulmuş, İlk duyurusu geçtiğimiz ocak ayında yapılan, ancak bugüne kadar bir türlü çalışmaya başlamayan OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’na ilişkin soruma karşılık, hazırlık sürecinin tamamlandığını belirterek, komisyonun bugün yarın başvuruları almaya başlayacağını açıklarken, devletin stratejik kurumlarında hâlâ önemli miktarda kripto FETÖ’cülerin bulunduğunu düşündüğünü söyledi.
15 Temmuz’dan bu yana hakkında işlem yapılanların sayısı dün itibarıyla 168 bin 206’yı buldu. 50 bin 546 kişi tutuklandı, 8 bin 21 kişi hakkında ise yakalama kararı var. Halen 584 kişi gözaltında. Bu tablo ışığında Kurtulmuş’a OHAL Komisyonu’nun ne zaman çalışmaya başlayacağını sordum. Kurtulmuş, şunları söyledi:
‘Bugün yarın başvuruları alacaklar’
“8 kişilik komisyon belirlenmişti. Başbakanlık Merkez Bina’da çalışmalarına başlamıştı. Çok ciddi bir sekretarya gerektiği için sekretarya ve altyapı çalışmalarını tamamlamak üzereler. Dosyaların incelenmesinde takip edilecek usuller ve yol haritası tamamlandı. Kriterler belirlendi. Başvurunun nasıl yapılacağı, nasıl değerlendirileceğine ilişkin uygulama esasları belirlendi. Bugün yarın çalışmaya başlayacaklar. Bir iki gün içinde çalışmaya başlar başlamaz, hemen başvuruları almaya başlayacaklar. Ve bunları dosya üzerinden çalışacak. Bir mahkeme gibi değil ama ilk planlandığında da tasarladığımız gibi OHAL Komisyonu bir ara hukuki kademe olacak. Zaten Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği kararı da biliyorsunuz. Ara hukuki karar bitmeden başvurular AİHM’de değerlendirilmeyecek. Bu önemli bir süreç. Planlandığı gibi gidiyor. 38 bin 716 görevden uzaklaştırma kararı var. 103 bin 824 de ihraç var bugün itibarıyla. Yaklaşık 140 bin kişilik bir kitleden bahsediyoruz. Bunların önemli bir kısmı müracaat edecek. Bu komisyona başvurmak son derece kolay olacak. Zaten dosyalar biliniyor. Kolay bir süreç olacak. Ve başvurular mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılacak. Biliyorsunuz komisyonun 2 yıllık bir çalışma süresi var. Ancak bu kapıyı açık bırakmak için gerektiğinde 2 yıl sonunda çalışma süresi uzatılabilir. Ama bu bütün dosyalar 2 yıl boyunca bekleyecek demek değil. Sırası geldikçe dosyalar aşağıdan incelenmeye başlanarak bir karara bağlanacak. Komisyona başvuru yapılacağı, komisyon tarafından Başbakanlık üzerinden duyurulacak.”
Kurtulmuş, 16 Temmuz sabahından itibaren mücadelenin uzun süreceğini her fırsatta vurguladıklarını belirterek, “Birincisi 15 Temmuz ihanetini unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz’un iki tarafı var. Bir tarafı Anadolu topraklarının, Türkiye topraklarının tarihi boyunca gördüğü en büyük ihanet hareketi. Diğer tarafı da tarih boyunca gördüğümüz en büyük kahramanlık destanı. Bunun iki tarafının da unutulmaması ve unutturulmaması lazım. Bu toplumsal bilincin diri tutulması bakımından da zaruri” dedi. Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
24 Haziran sonrasındaki şema 30 Mayıs 2018 | 8.855 Okunma Gençleri hangi parti kazanacak? 26 Mayıs 2018 | 7.522 Okunma Güçlü Meclis, güçlü hükümet 25 Mayıs 2018 | 173 Okunma 1. bölge, 1. sıra büyük sorumluluk 23 Mayıs 2018 | 520 Okunma Liste kulisleri 19 Mayıs 2018 | 8.443 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar