Davutoğlu ‘sürreal’ taleplere kapalı

Dün itibarıyla, koalisyon formülleri konusunda, “sürdürü-lebilirlik” kriterine göre iki seçenek belirginleşmiş durumda. Bunlar Ak Parti-MHP ve Ak Parti-CHP seçenekleri.Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun...

Dün itibarıyla, koalisyon formülleri konusunda, “sürdürü-lebilirlik” kriterine göre iki seçenek belirginleşmiş durumda.
Bunlar Ak Parti-MHP ve Ak Parti-CHP seçenekleri.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Türkiye’yi istikrarsızlığa sürükleyecek bir girişim peşinde olmayız. Omuzlarımızda hükümet kurma sorumluluğu var. Bunu sonuna kadar deneyeceğim” değerlendirmesi geçerliliğini koruyor.
Bu durum, pazartesi günü Parti Meclisi’ni toplayarak kararını netleştirecek olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partiyi iktidar yapma esaslı yaklaşımı için de geçerli.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Milliyet’e yaptığı, “HDP’yi yok sayıyoruz” açıklaması da MHP’li koalisyonlar konusundaki seçeneği 1’e indirdi. Ak Parti-MHP alternatifine sıkıştırdı.
Bahçeli’nin sözleri
Öncelikle, Bahçeli’nin dün gazetelere yaptığı açıklamaların Ak Parti ve Başbakanlık çevrelerinde ihtiyatlı bir tepkiyle karşılandığını vurgulayalım.
MHP liderinin, koalisyon seçenekleri konusunda kullandığı ifadelerin daha çok HDP karşıtı MHP seçmeni ve kamuoyuna dönük mesajlar içerdiği düşünülüyor.
Bahçeli’nin açıklamalarının, Ak Parti ile olası koalisyon için arka kapı diplomasisine imkân verdiği kaydediliyor.
Davutoğlu cephesinde, MHP liderinin sözlerinden not edilen önemli bir bölümü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelttiği eleştiriler oluşturuyor. Ancak, “istifa çağrısı” gibi yaklaşımların reel politikle uyuşmadığına vurgu yapılıyor.
Sürreal talepler
Ak Parti yönetiminde CHP kulislerinden ve partinin önde gelen bazı isimlerinden yansıtılan taleplere ilişkin ciddi tepki var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
24 Haziran sonrasındaki şema 30 Mayıs 2018 | 8.911 Okunma Gençleri hangi parti kazanacak? 26 Mayıs 2018 | 7.560 Okunma Güçlü Meclis, güçlü hükümet 25 Mayıs 2018 | 199 Okunma 1. bölge, 1. sıra büyük sorumluluk 23 Mayıs 2018 | 605 Okunma Liste kulisleri 19 Mayıs 2018 | 8.487 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar