ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Piyasaların istediği, faiz artışı değil, güvenin sağlanması…

Merkez Bankası’nın 300 baz puanlık sıkılaşmasına rağmen Türk lirasındaki yangın tam olarak sönmedi .

Serhat Gürleyen
Serhat Gürleyen Dünya Gazetesi
28 Mayıs 2018 | 116

Merkez Bankası’nın 300 baz puanlık sıkılaşmasına rağmen Türk lirasındaki yangın tam olarak sönmedi.  Türk lirasındaki sınırlı değer artışını fırsat olarak gören yatırımcıların satışları Türk lirasındaki değer  kaybını sınırladı.  

Piyasaların verdiği mesaj Türk lirasındaki zayıflığın mevcut faiz seviyesinden değil güven eksikliğinden kaynaklandığını gösteriyor. Küresel yatırımcılar Türkiye’nin yeni dönemde 'faiz düşerse enflasyon düşer' diye özetlenebilecek Neo-Fisherian bir para politikası uygulayabileceğinden endişe ediyor.

Neo-Fisherian görüş klasik para politikasının tersine bazı durumlarda faiz artışlarının enflasyonu düşürmeyeceğini, tam tersine artıracağını savunuyor. Bu görüşe göre enflasyonun düşürmek isteyen  bir Merkez Bankası gerektiğinde  faizleri indirebilir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni dönemde faizlerin düşeceğine işaret eden Londra konuşmasını  yeni dönemde Merkez Bankası’nın Neo-Fisherian politikaları deneyebileceğinin işareti olarak gören yatırımcılar  geçtiğimiz haftalarda Türkiye varlıklarında sert bir satış dalgası başlattı.

Doların güçlendiği ve ABD faizlerinin yükseldiği bir konjonktürde gelişmekte olan piyasalara zaten temkinli yaklaşan küresel yatırımcı Türkiye varlıklarındaki pozisyonlarını azaltmaya başladı. Bu satış dalgasına uzun süre dayanamayan Merkez Bankası olağanüstü toplantıya giderek geç likidite faizini 300 baz puan artırarak %16,5’e çekti. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER