Kuşak&Yol’a vize gölgesi düşmesin

Dün "Türklerin onuru İngiliz'den az mı?" diye sormuş ve bu ülkeye seyahatlerimizde, güvenliği bahane ederek bizleri sistematik aşağılamaya misilleme önermiştim. Biz de onların laptoplarını kabine almayalım...

Dün "Türklerin onuru İngiliz'den az ?" diye sormuş ve bu ülkeye seyahatlerimizde, güvenliği bahane ederek bizleri sistematik aşağılamaya misilleme önermiştim. Biz de onların laptoplarını kabine almayalım, güç bataryalarını çöpe atalım, onur kırıcı sorgularına misliyle karşılık verelim demiştim.
Çok sayıda okur, bu öneriyi yerinde bulmuş ve Türk ulusunun böylesi aşağılamalara karşı aktif politikalar geliştirmesi gerektiğini paylaşmıştı. Ancak sorun sadece ABD ve İngiltere veya AB değil... Çin de vize konusunda "yönetilmesi gereken" haline gelmiş bulunuyor.
Çin, Türkiye'nin son zamanlarda ilişki geliştirdiği, Pasifik Yüzyılı lider ülkesi... 2 yıl öncesine dek bizi "teröre destek veren ülke" gibi gösteren tutumları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleriyle çözülmüş, 2 ay önceki seyahatte, Kuşak ve Yol Projesi için yığınca anlaşma gündeme gelmişti.
Fakat sorun şu ki biz Çin'e e-vize üzerinden anında 30 gün vize verirken onlar, bu işi askıya alıyor, davetiye karşılığı en fazla 7 gün vize veriyor. Son 1 yıl içinde Çin'e gitmemiş olanların başvurularını da geri çevirebiliyor.
Burada elimizdeki en büyük koz Kuşak&Yol Projesi... 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şeffaf ve güçlü Devlet AŞ 19 Kasım 2018 | 4.540 Okunma Fakir ülke zengin ülke farkına dair 18 Kasım 2018 | 5.886 Okunma Türkiye’nin kadın gücü 16 Kasım 2018 | 4.195 Okunma 2023 için yap-kirala-devret modeli 15 Kasım 2018 | 4.724 Okunma Gençler 1 günü 34 saat hissediyor 14 Kasım 2018 | 5.223 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar