ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Barışın ekonomisi

Türkiye, dünyanın mega proje şantiyesi gibi .

Şeref Oğuz
Şeref Oğuz Sabah Gazetesi
23 Nisan 2018 | 42

Türkiye, dünyanın mega proje şantiyesi gibi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünyanın 10 dev projesinden 6'sının bizde olduğunu hatırlatıyor ve başkanlık sisteminin özellikle çerçevesini farklı oluşturacağı bir dönemden söz ediyor.

Sürdürülebilir yüksek büyüme, Türkiye'nin ısrarla korumaya çalıştığı tutum... Yetmiyor, zıplayarak büyüme gereği de ortaya çıkıyor. Artan küresel gerginlik ve ülkemize karşı açılan cepheler dikkate alındığında, buna mecburuz da...

Proje bazlı teşvik sistemiyle 19 firmanın 23 projesi, inşaat vinçleri kadar fabrika bacalarının da yükselmesi gayretimizi somutlaştırdı.

Dünyanın 10 dev projesinden 6'sının bizde olması, bana göre önümüzdeki dönemde zıplayarak büyümenin işareti gibi algılanmalı...

Zıplayarak büyüme, sürdürmeye çalıştığımız %7-9'luk hızın da ötesine geçmeyi, küresel arenanın dev şirketlerine de talip olmayı gerektiriyor.

Misal fındık tarımında 400 bin ailenin yılda 2.5 milyar $'lık gelirini %5-7 artırmak yerine, bizden aldığı fındıkla yılda 13 milyar euro ciro yapan yabancı dev şirketi satın almayı kast ediyorum. Bunu çikolata ve bisküvi devlerini alarak gösterdik zaten.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER