ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İşini başkası gibi yapmak

Başkası iyi yapıyorsa, neden olmasın! Ancak her şeyi başkası gibi yapınca da kendimize ait üretim modeli yönetim yaklaşımı gelişemiyor .

Şeref Oğuz
Şeref Oğuz Sabah Gazetesi
19 Kasım 2017 | 41

Başkası iyi yapıyorsa, neden olmasın! Ancak her şeyi başkası gibi yapınca da kendimize ait üretim modeli yönetim yaklaşımı gelişemiyor.
Bugün işe dair her şeyimiz, işimize yarasın yaramasın Batı'dan getirilmiş. Yasasından, düzenlemesine, iş süreçlerinden iş yapma tarzına dek, gelişmiş ekonomilerin ürettiği her değeri, sorgulamadan alıp, hayatımıza yerleştirmişiz.
Batı'da sendika vardır. Bizdeki "Lonca" sistemini bir anda inkar ederek, "sendikalizm"i buyur etmişiz. Batı'nın çalışma yasalarını paketleyip almışız. Paketten grev ve lokavt gibi iki enstrüman çıkmış. Kendi üretmediğimiz araçları kullanmayı öğrenmenin bedelini ağır ödemişiz.
Batı'da çek vardır. "Anında para" demektir. Aynen kopyalamışız. Fakat nedense bizde vadeli ödeme aracı haline dönüşüvermiş. Hatır ve güvene dayalı iş yapma tarzımıza uymadı zira... İnsan Kaynakları, son zamanların en moda iş kavramı. Performans değerlendirmesi, psikometrik analizler, grading sistemleri vs. Oysa başka bir kültürün ürettiği bu süreçler bizde farklı çalışıyor ve hiç kimse, "aldık da işimize yarıyor mu?" sorusunu sormuyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER