Yaşanmış müthiş bir casusluk olayı

Yabancı casus örgütlerine ajan yerleştirme gücü efsanevi olan KGB, İngiliz ve Amerikan istihbaratına Kim Philby ile büyük darbe vurmuştu.

Philby ile arkadaşları Cambridge Dörtlüsü olarak bilinirdi. Çünkü hepsi de Cambridge Üniversitesi'nde okurlarken KGB ajanı yapılmışlardı. Philby özellikle İngiliz istihbaratının üst düzeylerine tırmandı. MI6 ile CIA arası bağlantıları kurma görevi de ona verildiğinden Amerika'nın gizli dosyaları da onun elinden geçiyordu. Philby her şeyi anında Ruslara aktarıyordu.Amerikalılar İngiliz istihbaratından yedikleri bu darbeyi hiç unutmadılar ve MI6 ile aralarını uzun süre soğuk tuttular.İstihbarat gelenekleri ve yetenekleri yüksek olan İngilizler, Ruslardan bunun öcünü almaya yemin etmişlerdi.ABD'de Reagan başkanken ve İngiltere Başbakanı Margareth Thatcher olduğu dönemde İngilizlerin beklediği fırsat kucaklarına geldi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Osman Kavala'ya 40 küsur yıl önce söyleyemediğimi artık söylemeliyim 21 Şubat 2020 | 8.587 Okunma Evliliğin gizemi hakkında tuttuğum notlar 20 Şubat 2020 | 1.068 Okunma Monşerleri zaten özlemiştim 19 Şubat 2020 | 598 Okunma İki yazı beni ne hale getirdi 18 Şubat 2020 | 758 Okunma Böylesi sadece gerçekten bir tek Türkiye'de olabilirdi 16 Şubat 2020 | 710 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar