Washington'da son Türkiye tartışması

Atlantik Konseyi adlı düşünce üretim merkezi NATO'nun durumunun tartışıldığı bir toplantı düzenledi. Çavuşoğlu dahil üye ülkelerinin dışişleri bakanları şehirde buluştular...

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Washington'a toplantı bağlamında geldi ve Başkan Trump ile Beyaz Saray’da buluştu sonra da Amerikan Kongresi'nin ortak oturumunda üyelere bir konuşma yaptı.


TEK KONU TÜRKİYE'YDİ


Bütün görüşmelerin en hayati konusunun Türkiye olduğunu söylemek abartılı olmaz.
Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemini alacak olması ve bunun dünyanın en güçlü askeri işbirliği örgütünün, en önemli iki üyesi Türkiye ile Amerika arasında sert tartışma başlatmış olması NATO’da ciddi bir endişeye yol açmış durumda.
Genel sekreter bu tartışmanın iki müttefik arasında daha da sertleşmeden çözülmesini istiyor ve bu düşüncesini Başkan Trump’a da açtı.
Türkiye de bir çözümün bulunmasına açık ve bu yolda bir formül de önerdi.
Aslında Pentagon da bir çözümün olmasını istiyor. Trump da olumlu önerilere açık fakat Washington’da mutlaka Türkiye’yi karşısına almak isteyen güçler var. Bunlar Kongre’deki kendilerine yakın isimlerle çalışarak bir çözüm yolunun olmasının önüne engeller çıkarıyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyayı konuşturan Bill Gates boşanmasının konuşulmayan yönü 07 Mayıs 2021 | 993 Okunma Çöpü medeniyetin ipucunu verir 05 Mayıs 2021 | 295 Okunma Dünya savaşı ve Türkiye 03 Mayıs 2021 | 711 Okunma Clubhouse partisi bitti mi? 30 Nisan 2021 | 117 Okunma Ölü romancının kadınlarının laneti 28 Nisan 2021 | 280 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar