Washington'da Golan Tepeleri tartışması

Başkan Trump'ın Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini tanıma kararından sonra Washington'da yoğun tartışma başladı. Cumhuriyetçi Parti bunu başkanlık kararı olmaktan çıkarıp bir yasa haline dönüştürmek istiyor...

Bunda amaç ileride gelecek yeni başkanların bu kararı geri çekme imkanını ortadan kaldırmak, onları anayasaya uymaya zorunlu hale getirmek.

Cumhuriyetçi Parti içinde azınlıkta olsalar da karara karşı çıkanlar da var. Onlar İsrail’in Golan Tepeleri üzerine egemenliğini tartışmadıklarını ancak kararın açıklanmasının zamanlamasına karşı olduklarını söyleyerek tavır alıyorlar.

 

DEMOKRATLAR KARARA KARŞI 

 

Demokrat Parti ise çoğunlukla karara karşı çıkıyor. Yahudi lobileriyle araları iyi olan Demokratlar bile bu kararın İsrail’in aleyhine çalışacağını söyleyerek kararın geri alınmasını istiyorlar.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkanlık kararını yasa haline getirme çabalarına Temsilciler Meclisi'nde ciddi bir engel var. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sağlık çalışanları aşı olacak mı? 04 Aralık 2020 | 336 Okunma Biden'ın yeni dış ilişkiler kadrosu içinde Türkiye'nin 'Stratejik Türk Üçgeni' konuşuluyor 03 Aralık 2020 | 1.601 Okunma Biden-Erdoğan ilişkisinde yanlış yapmayı bırakalım 01 Aralık 2020 | 1.386 Okunma İran'daki son suikast CIA'nın 'Cenazecisi'nin işi gibi 30 Kasım 2020 | 1.062 Okunma Komplocuların karanlık dünyası 29 Kasım 2020 | 275 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar