Üniversite mezunları nasıl daha kaliteli olabilir

Habertürk Gazetesi Yazarı Serdar Turgut'un bugünkü (25.11.2022)'' Üniversite mezunları nasıl daha kaliteli olabilir'' başlıklı yazısı.

Memleketimize yerleştirilmiş üniversite sisteminin bu durumuyla sürdürülemeyecek halde olduğu eğer kendisini hayata tamamen kapamış değilse herhalde her insan tarafından görülüp hissediliyordur. Üniversitelerin bu durumu sadece eğitim açısından değil ahlaken de bu halde sürdürülemez. Üniversiteden mezuniyetin diplomalı işsizlik anlamına geldiği artık herkes tarafından biliniyor.

Şanslı olanlar mesleklerinde iş bulabilseler de eğitimlerinin kalitesizliği, düşük düzeyi nedeniyle bu defa da çoğunlukla diplomalı cahil olabiliyorlar.

Bu yaygın cahilliği toplumun her alanında maalesef görmek, hissetmek artık mümkün.

Ben artık şikayet etmekten kurtulup öneriler oluşturulması vaktinin çoktan gelmiş ve hatta geçiyor bile olduğunu düşünüyorum.

Örneğin evet pahalık var ekonominin durumu kötü, ama bunu her gün bu yeni bir habermiş gibi tekrarlamak, geçim sorunu altında zaten ezilmiş olana hayat pahalı lafını bir tespit gibi sunmak yerine çözüm önerisi ile ortaya çıkmaktan korkmamak gerekiyor.

Diplomalı işsizlik sorunu da tabii ekonominin durumu ile bağlı. Ancak benim bugün amacım ekonomiyi iyileştirecek fikir tartışması yapmak değil.

Ama diplomalı cahiller oluşması konusunda bir çözüm önerim olacak. O da şu:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu ortamda anlamlı bir yeni anayasa zor gözüküyor 28 Kasım 2022 | 314 Okunma Üniversite mezunları nasıl daha kaliteli olabilir 25 Kasım 2022 | 333 Okunma Gazeteler nasıl kokuyor? 21 Kasım 2022 | 278 Okunma Hayat tarzı olarak dergiciliğin sonu 18 Kasım 2022 | 79 Okunma Toplu taşıma muhabirliği ve şehirde bisiklet 14 Kasım 2022 | 95 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar