Türk yemeğinin global yükselişi kahvaltıyla başlayabilir

Şu anda dünyanın önemli şehirlerinde yemek yiyenler tarafından talep edilen lokanta türleri arasında birinci sırasında olması gereken, yemek programı yapımcılarının üzerinde en fazla durdukları konunun da o olması lazımken Türk mutfağı bırakın hak ettiği liderlik pozisyonunda olmayı son yıllarda gücünden çok fazla kaybetmeye başladı.

Yemek programı yapanların, yemek kültürü programı sunan uzmanların, yemek yarışmalarının gündeminde Türk yemekleri hiç yok.

***

Yemek pişirme kalitemizde bir düşüş olup olmadığını tam bilemiyorum ama ortada bir tanıtım sorunu olduğu kesin. Kolektif yaşamımızdan uzunca bir süredir kaliteli yaşamı aramayı çıkardığımızdan, yiyecek-içecek kültürümüz de darbe yiyip duruyor son zamanlarda.

Ahlakı yanlış yerlerde arayanlar bu gidişattan memnun olabilirler ama bunun Türkiye’ye zararının ne kadar büyük olduğunu da görmeliler. Bir ülkenin
yiyecek-içecek kültürü sağlam olmadığı takdirde ülkenin tarım sektörünün sağlam olabilmesi de mümkün değildir. Ayrıca lokantaları canlı olmazsa şehirlerdeki servis ve turizm sektörünün de canlı olabilmesi mümkün değil. Hayat canlılığından yoksun şehirde mutluluğun bulunması da imkansız olur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yolda koşan o minik yüreği görünce 05 Ağustos 2020 | 9 Okunma İstanbul Sözleşmesi hakkında 10 maddelik notlar 04 Ağustos 2020 | 825 Okunma İstanbul'da ilk şok 03 Ağustos 2020 | 458 Okunma Babamın kafası 02 Ağustos 2020 | 250 Okunma Amerikan medeniyetinin asıl çöküş nedeni 01 Ağustos 2020 | 669 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar