Türk yemeğinin global yükselişi kahvaltıyla başlayabilir

Şu anda dünyanın önemli şehirlerinde yemek yiyenler tarafından talep edilen lokanta türleri arasında birinci sırasında olması gereken, yemek programı yapımcılarının üzerinde en fazla durdukları konunun da o olması lazımken Türk mutfağı bırakın hak ettiği liderlik pozisyonunda olmayı son yıllarda gücünden çok fazla kaybetmeye başladı.

Yemek programı yapanların, yemek kültürü programı sunan uzmanların, yemek yarışmalarının gündeminde Türk yemekleri hiç yok.

***

Yemek pişirme kalitemizde bir düşüş olup olmadığını tam bilemiyorum ama ortada bir tanıtım sorunu olduğu kesin. Kolektif yaşamımızdan uzunca bir süredir kaliteli yaşamı aramayı çıkardığımızdan, yiyecek-içecek kültürümüz de darbe yiyip duruyor son zamanlarda.

Ahlakı yanlış yerlerde arayanlar bu gidişattan memnun olabilirler ama bunun Türkiye’ye zararının ne kadar büyük olduğunu da görmeliler. Bir ülkenin
yiyecek-içecek kültürü sağlam olmadığı takdirde ülkenin tarım sektörünün sağlam olabilmesi de mümkün değildir. Ayrıca lokantaları canlı olmazsa şehirlerdeki servis ve turizm sektörünün de canlı olabilmesi mümkün değil. Hayat canlılığından yoksun şehirde mutluluğun bulunması da imkansız olur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dedikodu yazmak 16 Eylül 2019 | 16 Okunma Putin, Kremlin'deki CIA ajanını arıyor 15 Eylül 2019 | 2.949 Okunma 12 Eylül belgesellerini izlerken duyduğum mutluluk 14 Eylül 2019 | 2.377 Okunma İntihar soykırımı 13 Eylül 2019 | 2.512 Okunma 60 yıl içinde erkek kalmayacak bu dünyada 11 Eylül 2019 | 3.225 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar