Trump, faizde Erdoğan çizgisine geldi

Amerikan Yönetimi ve onun Hazinesi'nin kontrolündeki kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin faiz artırmamasına takmış durumdalar. Hakim global finansman çevreleri krizlere tepki konusunda Türkiye'nin hakim çizgi...

Amerikan Yönetimi ve onun Hazinesi'nin kontrolündeki kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin faiz artırmamasına takmış durumdalar.

Hakim global finansman çevreleri krizlere tepki konusunda Türkiye'nin hakim çizgi dışına çıkmamasını ve başka ülkelere de örnek olacak farklı davranışlar sergilmesini istemiyorlar. Global hakimiyetleri açısından bundan çekiniyorlar, Türkiye'nin bu tavrının kendi global hakimiyetlerine karşı bir başkaldırı olduğunu düşünüyorlar.

Arjantin örneğinde olduğu gibi kriz oluştuğunda her ülkenin mutlaka faiz artırmasını ve sonra da mutlaka IMF'nin kapısına gelmesini sağlamaya uğraşıyorlar.

Raporlarını açıklamadan önce mutlaka ABD Hazinesi ile bağlantıya geçen üç kredi derecelendirme kuruluşunun da Türkiye’ye faiz artırımı tavsiyesinde ısrarla bulunması bu hakim ideoloji ile bağlantılıdır.

Tamam bunları anlıyoruz ve bunun global hakim finansman çevreleri ile bağlantısını da görüyoruz ama Başkan Trump faizler konusunda Başkan Erdoğan’ın çizgisine gelmeye başladı.

Kaderin bir cilvesi mi bu desek bilmiyorum da bayramın ilk gününden itibaren Trump kendi Merkez Bankası’nı ve onun başına atadığı kendi başkanını faiz konusunda sürekli sert eleştirmeye başladı. Yüksek faiz politikasını uygulamalarının ekonomiye zarar verdiğini her platformda anlatmaya çalışıyor.

Tabii bu, Türkiye’ye yönelik baskıları bilen herkese Trump için ‘Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu’ dedirten türde bir gelişme.
Türkiye’de faiz yüksetilmesini söyleyen ve Merkez Bankası bağımsızlığının olmadığını iddia eden çevreler ile uyumlu olan Başkan Trump kendi ülkesinde yine dediğinin tam tersini yapıyor. Kendi atadığı Merkez Bankası başkanından şikayet ediyor. Onun atamasının yanlış olabileceğini söyleyerek başkanı değiştirme arzusu sinyali veriyor ve faizlerin düşürülmesini isteyerek Başkan Erdoğan’ın savunduğu ekonomi çizgiye de geldi.

Trump’ın bu çıkışının tam da bankaların Wyoming Jacksonhole’da yaptıkları toplantıda gündem dışı görüşmelerde Türkiye konuşulurken ya Türkiye’nin kriz ile mücadele yöntemi tutarsa o zaman nasıl tavır almalıyız konusunun konuşulduğu dönemde oluşması ilginç oldu.

Türkiye bilindiği gibi zorlamalara karşı faiz artırmadan döviz kuru oynamalarıyla mücadele etmeyi tercih ediyor. Bu da Başkan Erdoğan’ın faiz konusunda aldığı tavra bağlı. Trump da faiz konusunda onu takip ederek aynı çizgiye gelmeye başladı. Bakalım Amerikan Hazinesi’nin oyuncağı durumunda olan kredi derecelendime kuruluşları yine de Türkiye’ye bundan sonra da faiz artırması ısrarını sürdürebilecekler mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eğer durum gerçekten böyleyse Atatürk'ten bile destek aldım demektir 15 Aralık 2019 | 2.324 Okunma Üniversite sayısı hızla azaltılmalı 14 Aralık 2019 | 3.059 Okunma Evlilik Hikayesi 13 Aralık 2019 | 2.620 Okunma 2020'de ruhumuz çalkantılı olacak 12 Aralık 2019 | 2.375 Okunma Mr. Gurme'nin aleme çağrısı: Gurme yazarlığı İstanbul'da yapılmaz 10 Aralık 2019 | 2.338 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar