Pes doğrusu: Zarrab davası savcılarına ve FBI ajanlarına ödül veriyorlar

Uzun zamandır Washington'un gerçek güç merkezi olduğunu söylediğim Foundation for Development of Democracy'nin (FDD) gerçek yüzünü anlattım. Neokon-evanjelist işbirliğinin merkezi gibi çalışan bu...

Uzun zamandır Washington'un gerçek güç merkezi olduğunu söylediğim Foundation for Development of Democracy'nin (FDD) gerçek yüzünü anlattım. Neokon-evanjelist işbirliğinin merkezi gibi çalışan bu kuruluş dün öyle bir şey yaptı ki, bir kesimin Türkiye'ye karşı kötü niyetlerinin ve önyargılarının belgesi ortaya çıkmış gibi oldu sonunda.

Yönetim içindeki Türkiye karşıtı önemli isimlerle direkt bağlantısı olan ve çoğunu da kendi içinden çıkarmış olan FDD, 28 Ağustos'ta Hakan Atilla davasında görev almış savcı ve FBI ajanlarına kurumun prestijli ödülü olan Alberto Nisman ödülünü verecek. Toplantıda ayrıca savcı ve FBI ajanları da bir konuşma yapacaklar.

28 Ağustos'taki toplantıda Amerika'nın Birleşmiş Milletler temsilcisi Nikki Haley ve Dışişleri Bakanı Pompeo'nun kıdemli politika danışmanı ve politika planlama biriminin direktörü Brian Hook da bulunacak.

Hakan Atilla davası gibi Türkiye’ye yönelik tüm kötü niyetli komploların ortaya döküldüğü kirli bir davaya Washington’daki yönetime çok yakın bir kuruluşun bu kadar sahip çıkması ve komployu kuranları ödüllendirmesi şaşırttı insanları. Neokon-evanjelist çevrelerin örgütü olan FDD’nin kötü niyetini ortaya koyan ve makul düşünmeye çalışan insanlara “Pes doğrusu” dedirten bir gelişme oldu bu.

(Bu arada Hakan Atilla’dan bir mesaj geldi bunu da yarın detaylı yazacağım)

WASHINGTON’DAKİ DİĞER GELİŞMELER

1- Amerikan tarafı Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ile görüşme talebinin Büyükelçi Serdar Kılıç’tan geldiğini söyleseler de görüşmenin nasıl oluştuğu net değil. Benim kaynaklarım Beyaz Saray’ın bu görüşme için ikinci elden feeler (bir görüşme için önceden hava yoklaması) yaptıklarını söylüyorlar. Görüşme sürecini kim başlattıysa sonuçta son derece olumlu bir gelişme olduğu konusunda hemfikir Washington’daki Türkiye ile ilgili Amerikan birimleri.

Beyaz Saray’da gerçekleşen görüşmenin içeriği hakkında bilgi sahibi olanlara göre bu yüzyüze temasta iki taraf da konular hakkında bilindik ve daha önce söylenmiş tavırlarını masaya koydular. Yeni bir fikir ortaya atılmadı ama bilinen tavırlar karşılıklı teyit edildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomik canlanma için notlar 22 Ocak 2021 | 161 Okunma Türkiye, ABD'nin bu son hamlesini çok dikkatli analiz ve takip etmeli 20 Ocak 2021 | 1.398 Okunma Washington Kürt lobisi Biden'a uluşmaya uğraşıyor 18 Ocak 2021 | 909 Okunma İlker Başbuğ'un başlattığı 27 Mayıs Darbesi tartışmasına Marksist bir yaklaşım 15 Ocak 2021 | 509 Okunma Türkiye-ABD ilişkisinde beklenen 'Reset' olabilecek mi? 13 Ocak 2021 | 556 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar