New York Times'taki Taksim Camisi haberine misilleme yazısı

Hafta başında New York Times gazetesi bence 'Haber nasıl yazılmamalı' başlığı altında gazetecilik okullarında derslerde anlatılacak bir haber/analiz yayınladı.Konu Taksim Meydanı'nda inşası süren cami ile ilgiliydi...

Yazıyı okuyunca biraz eğitimli ve düşünmeyi bilir olduğunu varsaydığımız bu gazetenin yöneticilerinin de Türkiye’deki sekülerizmi hiç anlamadan sosyal ve siyasi ahkamlar kesen insanlara çok benzediklerini gördüm. 
Demek ki sekülerizmi anlamamak global bir durummuş.

KURUCU DÖRT ANA UNSUR 

Türkiye’dekiler sekülerizmi uzunca süre yaşam alanlarında dindarlığı görmemek olarak algıladıklarından hem kendilerine hem Atatürk ilkelerine hem de Cumhuriyetimize zarar verdiler.
Aslında sekülerizm ortak yaşam alanlarımızda dindarlar ile dindar olmayanların veya farklı dinlerden olanların bir arada karşılıklı iletişim içinde yaşamaları sanatıdır.
Türkiye bunu başarmıştır. Ve dahası oluşturduğu bu birlikte yaşama sanatıyla dünyaya da örnek model olmaya aday bir seküler Müslüman ülkeydi.
Kurucumuz Atatürk, Türkiye’yi modern, demokratik, seküler Müslüman bir ülke olarak düşünmüş ve bu dört unsuru yani modernlik, demokratlık, sekülerlik ve Müslümanlığın bir arada denge içinde yaşamasını bu ülkenin tanımlayıcı kriterleri olarak görmüştür.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyayı konuşturan Bill Gates boşanmasının konuşulmayan yönü 07 Mayıs 2021 | 961 Okunma Çöpü medeniyetin ipucunu verir 05 Mayıs 2021 | 295 Okunma Dünya savaşı ve Türkiye 03 Mayıs 2021 | 711 Okunma Clubhouse partisi bitti mi? 30 Nisan 2021 | 117 Okunma Ölü romancının kadınlarının laneti 28 Nisan 2021 | 280 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar