Mutfağın arka sokaklarından hepimize bir insanlık dersi

Başta Suriyeliler olmak üzere Türkiye'ye kaçmak zorunda kalmış insanlara karşı bir kaba milliyetçi tepki var. Milliyetçi tepki insana özgü içgüdüsel, düşüncesiz bir davranış bozukluğudur. Bunu kontrol etmek için insanın kendisini rafine biçimde eğitmesi gerekiyor.

Bu da kültürle, okumakla, düşünmekle olabilen bir şey. Bunlar da memleketimizde kolay bulunan şeyler değil.Bu hayatta yapılabilecek en kolay şey, hele de Türkiye'de yaşıyorsanız, milliyetçiliğin kaba ideolojik kollarına sığınıp bütün kendi sorunlarınızı öteki insanların sorumluluğuymuş gibi düşünüp kızmaktır. Ona buna bağırıp çağırmaktır..Türkiye'de kaba milliyetçilik yolunda zaten son derece elverişli bir ortam vardı bir de insanları vuran ekonomik kriz nedeniyle ortam daha sertleşme eğilimine girme potansiyeli taşıyor.İnsanın kendi içgüdüsel kaba tepkiselliğini terbiye etmek için biraz rafinelik gerekir dedim ya bunun pratik olarak nasıl yapılabileceğini bana 'Culinary Backstreets' adlı girişim gösterdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Lüks marka evsiz çadırlar 27 Şubat 2020 | 2.608 Okunma Don't worry, be happy* 26 Şubat 2020 | 2.414 Okunma ABD'de zihinsel durgunluk 25 Şubat 2020 | 2.873 Okunma Osman Kavala'ya 40 küsur yıl önce söyleyemediğimi artık söylemeliyim 21 Şubat 2020 | 8.640 Okunma Evliliğin gizemi hakkında tuttuğum notlar 20 Şubat 2020 | 1.069 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum