Kongre adalet bakanını hapse atabilir

Washington'da son derece ilginç bir siyasi, anayasal kriz yaşanıyor. Amerikan Adalet Bakanı William Barr ile Temsilciler Meclisi ciddi çatışma halindeler ve bunun sonucunda bakanın hapsi boylaması bile gündeme gelebilir...

Konu şöyle gelişti:

1- Başkan Trump’ın Ruslarla işbirliği yapıp yapmadığın adalet bakanlığının incelemesi 2 yıl önce kararlaştırıldı.
2- O zamanki adalet bakanı siyasi açıdan kendisini bu sürecin dışında tuttu ve konuya karışmayacağını bildirdi. Bakanlar bu hakka sahipler ama bunu yaptıkları takdirde konu hakkında hiçbir şey söyleme hakları da kalmıyor. 
3- Bunun üzerine adalet bakan yardımcısı bir tahkikat grubu kurdurdu ve başına da eski FBI Başkanı Mueller’i özel savcı olarak atadı.
4- O soruşturmasına bir buçuk yıl önce başladı. İki adalet bakanı değiştiği bugüne kadar sonunda bugünkü bakan olan William Barr göreve geldi.
5- Temsilciler Meclisi'nde son seçimde Demokratlar çoğunluğu kazandı ve tüm komisyonların başkanlığı onlara geçti.
6-  Adalet bakanlığını denetlemekle görevli olan adalet komisyonu aynı zamanda başkanları görevden alma sürecini (impeachement soruşturması) yürüten de komisyon.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Günde kaç adım atmak gerekiyor? 22 Ocak 2020 | 2.620 Okunma Mutfağın arka sokaklarından hepimize bir insanlık dersi 19 Ocak 2020 | 305 Okunma Tecrübeli casusu kızdıracak bir yanlış yaptım 18 Ocak 2020 | 2.823 Okunma Ahmet Hakan'a bir hatırlatma 17 Ocak 2020 | 3.833 Okunma Yaşanmış müthiş bir casusluk olayı 16 Ocak 2020 | 3.987 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar