Godard ölümünü de hayatı gibi yönetti

Habertürk Gazetesi Yazarı Serdar Turgut'un bugünkü (26.09.2022)''Godard ölümünü de hayatı gibi yönetti'' başlıklı yazısı.

Jean-Luc Godard’ın 91 yaşında tıbbi yardımla intihar ederek hayatına son vermesi beni hiç şaşırtmadı. Onun hayatını ve teorilerini biraz biliyorsanız sizin de benim gibi şaşırmamanız lazımdı.

Godard’ın bence en güzel yanı kural tanımazlığı ve hangi işe el atarsa verili kuralları kabul etmeden onu kendi koyduğu kurallar çerçevesinde yaşamasıydı.

İlk filmini çekmeye giriştiğinde de amacı o zamana kadar oluşmuş tüm film çekme kuralarını yıkarak yerine yenilerini getirmekti.

Ve bir dizi filmiyle bu amacını muhteşem biçimde gerçekleştirdi.

Bunu yapmakla kalmadı yaptığının teorisini de oluşturdu. Sadece Fransa’da değil tüm dünyada (Amerika'da etkisi olağanüstü olmuştu bunu ayrı yazıda daha çok açacağım) sinema tekniği ve film teorisi üzerine Truffaut gibi yönetmenlerle birlikte devrimci değişimi başlatmıştı.

Döneminde çıkarılan Cahiers du Cinema dergisinde daha sonra New York’tan Moskova’ya film derslerinde ders kitabı niyetine okutulan yoğun ve zengin içerikli devrimci yazılar yayınlandı.

Bunların başlattığı ve Amerika’daki sinemayı etkileyen Auteur Theory (Yazar Teorisi) filmlerde yönetmenin rolünün aynen bir büyük romanı yazan yazarı gibi olduğunu ve filmi sadece yönetmeninin vizyonu ve tekniğinin belirlediğini söylüyordu.

Nasıl ki çekimi yapılmakta olan filmde yönetmen bir ulu güç gibi her şeyi kontrol ediyorsa Godard da bu teorisine benzer biçimde kendi hayatını da hep kendi yazdığı şekilde, kendine uyan kurallar çerçevesine yaşadı.

Ve 91 yaşına geldiğinde yine yaşadığı gibi hayatına da kendi yazdığı biçimde uygun son verdi. yine kendi kurallarını koydu ve kendi yönettiği bir süreç ile veda etti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP X faktörünü çözerse özlediğimiz ülkeye kavuşabiliriz 04 Aralık 2022 | 201 Okunma İlk kez anlamlı bir tartışma başlayabilir 02 Aralık 2022 | 21 Okunma Bu ortamda anlamlı bir yeni anayasa zor gözüküyor 28 Kasım 2022 | 387 Okunma Üniversite mezunları nasıl daha kaliteli olabilir 25 Kasım 2022 | 339 Okunma Gazeteler nasıl kokuyor? 21 Kasım 2022 | 279 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar