F-35'te Washington'un kafası iyice karıştı

Sonuçlarını iyice düşünmeden, yapılabilir olup olmadığını incelemeden, yönetimle koordinasyona girmeden hızla Türkiye'ye F-35 jetlerinin satışına yasak getirmeye çalışan Amerikan Kongresi hem...

Sonuçlarını iyice düşünmeden, yapılabilir olup olmadığını incelemeden, yönetimle koordinasyona girmeden hızla Türkiye'ye F-35 jetlerinin satışına yasak getirmeye çalışan Amerikan Kongresi hem kendini çıkmaza soktu, hem de Türkiye hakkında Washington'un kafasını iyice karıştırdı.

Kafalar öyle karışık ki, dün uçakların ilk teslimatının Teksas'ın Forth Worth şehrinde yapılması gündeme gelmişken bile gelecekte ne olacağı hâlâ belli değil.

Karışıklığın temelinde nelerin olduğunu net açıklayabilmek için adım adım gitmek gerekiyor.

İŞTE KRİZİN ADIMLARI

- Savunma Bakanlığı bütçesi, her yıl Kongre’nin uzun zamanını alan dev bir belgedir. Bu yıl bütçenin hem Temsilciler Meclisi’ndeki kopyasına hem de Senato’dakine ek bir madde konularak (Senato’dakinde 1269’uncu madde) Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması şartı getirildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan'ın yeni planında Amerika'nın yeri nedir? 25 Kasım 2020 | 588 Okunma Erdoğan yeniden yapılacak dünya sistemi içinde Türkiye'nin yerini almaya çalışıyor 24 Kasım 2020 | 1.305 Okunma Arınç ve Babacan'ın mesajlarındaki ortak önemli noktaya dikkat edelim 23 Kasım 2020 | 1.384 Okunma Zirvedeki iki dizi ve varoluş krizimiz 22 Kasım 2020 | 629 Okunma Bir Başkadır'ı izlerken 21 Kasım 2020 | 745 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar