Doğu Akdeniz'den Türkiye'yi dışlama manevraları

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün İsrail'deydi. İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi temsilcileriyle bir toplantı yapıldı.

Bu toplantıda Doğu Akdeniz'den çıkarılacak doğalgazın bir boru hattıyla Kıbrıs ve  Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gönderilmesi konuşuldu.

Amerika bu projesi için İsrail’e tam destek verdiğini açıkladı toplantıda.

DEV ALANLAR

Bu arada Exxon şirketi Kıbrıs Rum Kesimi'nin sahiplendiği alanlarda en az İsrail ve Mısır’ın ki kadar potansiyeli olan bir doğalgaz rezervi keşfetti.

Kısa süre önce Mısır’da da böyle potansiyeli büyük olan bir rezerv bulunmuştu.

Amerika’nın Jeolojik Araştırma Birimi (United States Geological Survey) bu bölgelerden çıkarılacak gazın Avrupa'nın toplam gaz ihtiyacını onlarca yıl boyunca karşılamaya yetecek kadar zengin olduğunu açıkladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sağlık çalışanları aşı olacak mı? 04 Aralık 2020 | 336 Okunma Biden'ın yeni dış ilişkiler kadrosu içinde Türkiye'nin 'Stratejik Türk Üçgeni' konuşuluyor 03 Aralık 2020 | 1.601 Okunma Biden-Erdoğan ilişkisinde yanlış yapmayı bırakalım 01 Aralık 2020 | 1.386 Okunma İran'daki son suikast CIA'nın 'Cenazecisi'nin işi gibi 30 Kasım 2020 | 1.062 Okunma Komplocuların karanlık dünyası 29 Kasım 2020 | 275 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar