Dijital dönüşüm ne değildir

İçinde bulunduğum ve yıllar içinde neredeyse her düzeyinde görev yapmış olduğum sektörde yıllardır bir 'dijital dönüşüm' kavramı konuşuluyor.Bir zamanlar bu dönüşüm işiyle profesyonel düzeyde ilgilenmiş, üzerinde çalışmış bir gazeteci olarak maalesef bu kavramın bizim sektörde hayli yanlış anlaşılmakta olduğunu görüyorum.

Kağıt baskı gazetenin alternatifi olarak görülüyor, sanılıyor dijital. Dijital yayına geçildiğinde kağıt baskı gazetenin tamamen bitirilmesi gerektiği, buna mecbur olunduğu da düşünülüyor.Açıkçası 'Yeni Medya' kitabımı yazarken ben de öyle düşünmekteydim. Yani kitapta kağıt medyanın kalesinin çöktüğünü ve yerini yeni medyanın, dijitalin alacağını yazıyordum.Kitabım baskıya çıkar çıkmaz bir yanlış yaptığımı fark etmiştim. Biraz gecikmiş olabilirim ama kitap satıştayken yanlışımı itiraf ettim.Arada Washington Post'un dijital yayınları bölümünde öğrenmek için çalışmaya başlamış ve hatamı tam içeriden görmüştüm.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Romana hazırlanmak 22 Ekim 2020 | 82 Okunma Bekir Coşkun 21 Ekim 2020 | 913 Okunma Philip Roth ve hayatla yüzleşme 20 Ekim 2020 | 168 Okunma Stoklanan o aşılar nerede kullanılacak 18 Ekim 2020 | 444 Okunma Her düzeyde normalleşme tehlikeliymiş bu belli oldu 17 Ekim 2020 | 299 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar