Dijital dönüşüm ne değildir

İçinde bulunduğum ve yıllar içinde neredeyse her düzeyinde görev yapmış olduğum sektörde yıllardır bir 'dijital dönüşüm' kavramı konuşuluyor.Bir zamanlar bu dönüşüm işiyle profesyonel düzeyde ilgilenmiş, üzerinde çalışmış bir gazeteci olarak maalesef bu kavramın bizim sektörde hayli yanlış anlaşılmakta olduğunu görüyorum.

Kağıt baskı gazetenin alternatifi olarak görülüyor, sanılıyor dijital. Dijital yayına geçildiğinde kağıt baskı gazetenin tamamen bitirilmesi gerektiği, buna mecbur olunduğu da düşünülüyor.Açıkçası 'Yeni Medya' kitabımı yazarken ben de öyle düşünmekteydim. Yani kitapta kağıt medyanın kalesinin çöktüğünü ve yerini yeni medyanın, dijitalin alacağını yazıyordum.Kitabım baskıya çıkar çıkmaz bir yanlış yaptığımı fark etmiştim. Biraz gecikmiş olabilirim ama kitap satıştayken yanlışımı itiraf ettim.Arada Washington Post'un dijital yayınları bölümünde öğrenmek için çalışmaya başlamış ve hatamı tam içeriden görmüştüm.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Öteki Türkiye'nin oluşumu 28 Şubat 2020 | 433 Okunma Lüks marka evsiz çadırlar 27 Şubat 2020 | 2.647 Okunma Don't worry, be happy* 26 Şubat 2020 | 2.414 Okunma ABD'de zihinsel durgunluk 25 Şubat 2020 | 2.873 Okunma Osman Kavala'ya 40 küsur yıl önce söyleyemediğimi artık söylemeliyim 21 Şubat 2020 | 8.642 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar