Biden'ın Kürt politikasından kötü kokular geliyor

Biden yönetiminde Amerikan politikalarının ne olabileceğini çoğunlukla kilit noktalara, dışişleri, savunma bakanlığı gibi, yapacağı atamalardan tahmin etmeye çalışıyoruz.

Biden yönetiminde Amerikan politikalarının ne olabileceğini çoğunlukla kilit noktalara, dışişleri, savunma bakanlığı gibi, yapacağı atamalardan tahmin etmeye çalışıyoruz.

Bu genellikle doğru bir yöntemdir ama bu atamaların geri planında neler olduğu, nasıl çatışmaların yaşandığını ve Washington’un arka odalarında neler olup bittiğini de ihmal etmemek gerekiyor.

Bunları iyi tespit etmek ve takip edebilmek için sadece dış politika bilgisi ve eğitimi olması yetmez. Washington’da öyle hayati önemde olan ve genellikle haberlerde de yer almayan öyle bazı kilit noktalar ve öyle kilit önemdeki isimler vardır ki, bunları tespit ve ne yaptıklarını çözebilmek ancak yıllar içinde oluşan bağlantılar ve tecrübe ile mümkündür.

Bana gizli Washington’u anlamak ve çözümlemek çabama yıllar içinde yardımcı olan bazı insanlar var, onlarla uzun süre içinde aramızdaki kurulmuş güven ilişkisi nedeniyle bugün hala daha bazı hayati önemde önemli ve genelde çıkan haberlerde göremeyeceğiniz gelişmeleri çözümlememe yardımcı oluyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlker Başbuğ'un başlattığı 27 Mayıs Darbesi tartışmasına Marksist bir yaklaşım 15 Ocak 2021 | 486 Okunma Türkiye-ABD ilişkisinde beklenen 'Reset' olabilecek mi? 13 Ocak 2021 | 551 Okunma Sol düşünce tarihinde üniversite sorunsalı 11 Ocak 2021 | 370 Okunma Washington'da Trump için düğmeye basılıyor... 08 Ocak 2021 | 1.406 Okunma Türkiye karşıtı gelişmelerin arkasındaki karanlık bağlantılar 06 Ocak 2021 | 1.110 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar