Biden-Erdoğan ilişkisinde yanlış yapmayı bırakalım

Özetle Cumhurbaşkanı bazı adımları Amerika’yı düşünerek değil Türkiye’nin ilişkilerindeki uzun vadeli çıkarlarını düşünerek atıyor olabilir. Biden ile ilişkisinin ise nasıl gideceği iki liderin yapacağı ilk resmi görüşmeden sonra netleşecektir bana göre.

Biden’ın başkanlık döneminde Erdoğan ile Beyaz Saray ilişkisinin nasıl olacağı konusu doğal olarak merak ediliyor.

Herkes kendi ideolojisine ve tavrına göre farklı tahminlerde bulunup duruyor.

Bunların hepsi doğal ama Erdoğan’ın Biden’a yönelik bir tavrı konusunda öylesine vahim bir hata yapılıyor ki bu hatada ısrar edilmesi durumunda Türkiye’nin aldığı tavırları net anlayabilmemiz mümkün olmaktan çıkabilir.

*

Bu yanlışı genellikle kendilerini muhalif diye tanımlayan çevreler yapıyor.

Erdoğan’ın birden özgürlüklerden ve adalet sisteminin iyileştirilmesinden bahsetmeye başlamasına işaret eden bu çevreler bu ani tavır değişikliğini Erdoğan’ın, ABD’den Türkiye’ye getirilmesi beklenen yaptırımları önlemek açısından şimdiden yapılmış bir manevradan ibaret olduğunu söylüyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlker Başbuğ'un başlattığı 27 Mayıs Darbesi tartışmasına Marksist bir yaklaşım 15 Ocak 2021 | 471 Okunma Türkiye-ABD ilişkisinde beklenen 'Reset' olabilecek mi? 13 Ocak 2021 | 550 Okunma Sol düşünce tarihinde üniversite sorunsalı 11 Ocak 2021 | 370 Okunma Washington'da Trump için düğmeye basılıyor... 08 Ocak 2021 | 1.406 Okunma Türkiye karşıtı gelişmelerin arkasındaki karanlık bağlantılar 06 Ocak 2021 | 1.110 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar