Atatürk'ü tabii ki tartışın ama bazı gerçekleri de unutmayın

Ancak ne kadar tartışılsa da değişmeyecek bir gerçek ortada. O bize bu vatanımızı emanet etti. Bunu belki de bir imkansızı başararak yaptı.

Dünya üzerinde belki birkaç yüzyılda bir görülebilen çapta bir dehanın, ona bir tarafta Mustafa Kemal diğer tarafta ise Atatürk diyenlerin kamplaşması çerçevesinde tartışılması ilk bakışta gereksiz gibi gelse de aslında mutlaka yapılması gereken kaçınılmaz bir tartışmadır..

Kaçınılmazdır çünkü o bir deha olduğundan son derece karmaşık olan kendi ruhunda çelişkileri barındıran tarihi bir kişiliktir. Her deha gibi karmaşık ve zor anlaşılır olduğundan farklı düşüncelere sahip olan insanların kendilerine uyan özellikleri onda bulabilmeleri ve kendi doğrularının tek doğru olduğunu sanmaları belki de kaçınılmazdır.

*

Bu büyük deha tarihe damgasını vurmaya giriştiğinde o tarihsel koşullar belki de yüzyılların en karmaşık en zorlu koşullarını içeren bir dönemindeydi.

Yüzyıllara damgalarını vurmuş ve dünyada düzeni sağlamış imparatorlukların sona erdiği ve yerine neyin ve nasıl konulacağının tam bilinemediği bir belirsizlikler dönemiydi o aslında.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Stoklanan o aşılar nerede kullanılacak 18 Ekim 2020 | 439 Okunma Her düzeyde normalleşme tehlikeliymiş bu belli oldu 17 Ekim 2020 | 299 Okunma Fikri Hür Vicdanı Hür 16 Ekim 2020 | 235 Okunma Atatürk Ankara'yı neden başkent yapmıştı? 14 Ekim 2020 | 373 Okunma Düzene karşı susmak istemeyen müziği ('Türk Rap'ini) anlama notlarım 13 Ekim 2020 | 91 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar