Atatürk Merkez Bankası'na bugünlerde acaba ne derdi?

Şimdi başta büyük önderimiz Atatürk olmak üzere yönetici kadrolarının bu kadar bilgili birikimli ve bilinçli olabildiği bir cumhuriyette bugünlerde merkez bankası üzerine çıkabilen bazı tartışma ve polemikler hakikaten üzücü olabiliyor.

Faiz kararıyla ve hiç bitmeyecek bağımsızlık tartışmasıyla sürekli gündemimizde olan Merkez Bankası’ndan bahsederken çoğumuz Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası deriz.

Oysa bu kurumun resmi adı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası' dır. Bu Cumhuriyet’ten sonra (i) harfini olmaması biraz sonra anlatacağım nedenle çok ama çok önemli.

*

Yıllarca ekonomi eğitimi aldıktan, hatta üniversitenin ekonomi kürsüsünde çalıştıktan sonra bile benim bu önemli gerçeğe dikkatimi ilk kez 1980’li yıllarda Ankara’da ekonomi muhabirliği yaparken Merkez Bankası Başkanı Rüştü Saraçoğlu çekmişti. Onunla bir sohbetimizde benim devamlı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dememi Başkan Saraçoğlu düzelterek "Cumhuriyeti değil Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası" vurgusunu yapmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan'ın yeni planında Amerika'nın yeri nedir? 25 Kasım 2020 | 574 Okunma Erdoğan yeniden yapılacak dünya sistemi içinde Türkiye'nin yerini almaya çalışıyor 24 Kasım 2020 | 1.304 Okunma Arınç ve Babacan'ın mesajlarındaki ortak önemli noktaya dikkat edelim 23 Kasım 2020 | 1.384 Okunma Zirvedeki iki dizi ve varoluş krizimiz 22 Kasım 2020 | 629 Okunma Bir Başkadır'ı izlerken 21 Kasım 2020 | 744 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar