Atatürk Merkez Bankası'na bugünlerde acaba ne derdi?

Şimdi başta büyük önderimiz Atatürk olmak üzere yönetici kadrolarının bu kadar bilgili birikimli ve bilinçli olabildiği bir cumhuriyette bugünlerde merkez bankası üzerine çıkabilen bazı tartışma ve polemikler hakikaten üzücü olabiliyor.

Faiz kararıyla ve hiç bitmeyecek bağımsızlık tartışmasıyla sürekli gündemimizde olan Merkez Bankası’ndan bahsederken çoğumuz Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası deriz.

Oysa bu kurumun resmi adı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası' dır. Bu Cumhuriyet’ten sonra (i) harfini olmaması biraz sonra anlatacağım nedenle çok ama çok önemli.

*

Yıllarca ekonomi eğitimi aldıktan, hatta üniversitenin ekonomi kürsüsünde çalıştıktan sonra bile benim bu önemli gerçeğe dikkatimi ilk kez 1980’li yıllarda Ankara’da ekonomi muhabirliği yaparken Merkez Bankası Başkanı Rüştü Saraçoğlu çekmişti. Onunla bir sohbetimizde benim devamlı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dememi Başkan Saraçoğlu düzelterek "Cumhuriyeti değil Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası" vurgusunu yapmıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünyayı konuşturan Bill Gates boşanmasının konuşulmayan yönü 07 Mayıs 2021 | 1.070 Okunma Çöpü medeniyetin ipucunu verir 05 Mayıs 2021 | 297 Okunma Dünya savaşı ve Türkiye 03 Mayıs 2021 | 712 Okunma Clubhouse partisi bitti mi? 30 Nisan 2021 | 118 Okunma Ölü romancının kadınlarının laneti 28 Nisan 2021 | 280 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar