Aşı çalışmalarında gelinen kritik aşama

Salgına etkili bir aşı bulmak için global bir yarış var. Toplam 100 binden fazla insanın bu çalışmalarda yer aldığı söyleniyor. Jonhson and Johnson şirketinin Jannsen Pharmetucal birimi önceki gün itibariyle...

Salgına etkili bir aşı bulmak için global bir yarış var. Toplam 100 binden fazla insanın bu çalışmalarda yer aldığı söyleniyor.

Jonhson and Johnson şirketinin Jannsen Pharmetucal birimi önceki gün itibariyle global düzeyde 60 bin denek üzerinde aşısını deneme çalışmalarına başlamış durumda.

Astra Zeneca, Pfizer ve Moderna zaten bir süredir çok fazla denek üzerine Amerika’da aşısını denemekte.

Nvavax ise aşısını önümüzdeki günlerde bu şekilde çok fazla sayıda üzerinde deneme fazına başlıyor.

*

Şimdi geliştirilmekte olan aşıların neden bu kadar fazla insan üzerinde denenmesinin gerektiğini düşünmeliyiz.

Aşının denendiği denek sayısı mecburen yüksek olmalı çünkü hangi aşının koşulları farklı olan ve farklı sosyo-ekonomik koşullardan gelen ve sağlık durumları farklılık gösterebilen insanlar üzerinde aynı derecede etkili olup olmadığını görebilmenin tek yolu bu kadar fazla insanın denek olarak kullanılmasına bağlı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Philip Roth ve hayatla yüzleşme 20 Ekim 2020 | 105 Okunma Stoklanan o aşılar nerede kullanılacak 18 Ekim 2020 | 441 Okunma Her düzeyde normalleşme tehlikeliymiş bu belli oldu 17 Ekim 2020 | 299 Okunma Fikri Hür Vicdanı Hür 16 Ekim 2020 | 235 Okunma Atatürk Ankara'yı neden başkent yapmıştı? 14 Ekim 2020 | 373 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar