Akdeniz Ruhu

Bugünlerde hep güzellikleriyle, yaşam gustosuyla düşünmeye alışık olduğum Akdeniz'e hiç yakıştıramadığım gelişmeler oluyor durmadan. Gerçi Akdeniz'in denizi, güneşi, yaşam gustolu...

Bugünlerde hep güzellikleriyle, yaşam gustosuyla düşünmeye alışık olduğum Akdeniz’e hiç yakıştıramadığım gelişmeler oluyor durmadan.

Gerçi Akdeniz’in denizi, güneşi, yaşam gustolu sahilleri dışında tarihindeki çatışmalarıyla da birlikte düşünülmesi gerektiğini Annales okulunun büyük tarihçisi Braudel bize öğretmiştir. Ama ben yine de huzur ile özdeşleştirmek istediğim bu coğrafyada bu kadar çatışma, devletler düzeyinde karşılıklı tehdit ve savaş tehlikesi konuşulmasını yadırgıyorum.

*

Bu tür tatsızlıklar bugüne kadar yaşadıklarımızdan çıkarabileceğimiz kadarıyla hayli tatsız geçmesi sürpriz olmayacak olan 21’inci yüzyılın kaçınılmaz cilveleri de olsa, laf Annales okulundan açıldığından ben o okulun tarih incelemelerinde vurgulama yaptığı ‘uzun vadede’ huzur ve yaşam gustosu ile özdeşleştirdiğim Akdeniz Ruhu’nun zedelenmeden yaşayacağına inanıyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Stoklanan o aşılar nerede kullanılacak 18 Ekim 2020 | 433 Okunma Her düzeyde normalleşme tehlikeliymiş bu belli oldu 17 Ekim 2020 | 298 Okunma Fikri Hür Vicdanı Hür 16 Ekim 2020 | 234 Okunma Atatürk Ankara'yı neden başkent yapmıştı? 14 Ekim 2020 | 373 Okunma Düzene karşı susmak istemeyen müziği ('Türk Rap'ini) anlama notlarım 13 Ekim 2020 | 91 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar