ABD, Fırat'ın doğusu için yeni adımlar atıyor

Fırat'ın doğusunda kurulacak yeni düzen ve güvenli bölgenin niteliği konularında kafa karışıklığı hala sürmekte olan Amerikan yönetimi, son günlerde bu konuda adım adım Türkiye'nin almış olduğu pozisyona yaklaşır gibi davranmaya başladı...

Örneğin Trump yönetiminin bölgeyle ilgili yetkilileri ve kısa süre önce bölgede yeni turunu yapan büyükelçi James Jeffrey, Fırat’ın doğusunda oluşturulmak istenen güvenli bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de bulunması fikrini anlatmaya başladılar.

PYD'YE SÜRPRİZ OLDU

Yönetim, şu aralar sınırlı sayıda da olsa bölgede mutlaka Türk askerinin bulunması gerektiği fikrini görüştüklerini herkese anlatıyor.
Washington’daki YPG ofisine yakın kaynaklar bu gelişmenin kendilerine sürpriz olduğunu ve bunu beklemediklerini belirtiyorlar.

BAĞDADİ'NİN YENİ VİDEOSU

Amerikan yönetimi kendi askerini bölgeden çektikten sonra Fırat’ın doğusunda bir güvenlik boşluğu olmasını istemiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin dünya sistemine büyük isyanı 22 Temmuz 2019 | 3.703 Okunma Testosteron komplosu 20 Temmuz 2019 | 16 Okunma Başkan Trump Türkiye'ye yaptırımdan vazgeçme hakkını kullanabilecek mi? 18 Temmuz 2019 | 4.176 Okunma Amerika'nın global hakim düzenine Washington'un 'Türkiye tehdidi' algısı 17 Temmuz 2019 | 3.079 Okunma Washington, Türkiye işaretlerini okumaya çalışıyor.. Bugün (salı) ABD Senatosu'nda önemli bir gün 16 Temmuz 2019 | 2.500 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar