ABD devletinde durum vahim, 8'li Çete dahi fonksiyonsuz

Amerikan devlet yapısında Gang of Eight (8'li Çete) diye bilinen, global medyada pek tartışılmayan çok önemli bir grup vardır. Eğer resmi devlet yapılarıyla derin devlet yapısı arasında bir...

Amerikan devlet yapısında Gang of Eight (8'li Çete) diye bilinen, global medyada pek tartışılmayan çok önemli bir grup vardır.

Eğer resmi devlet yapılarıyla derin devlet yapısı arasında bir bağlantı sağlanması gerekiyorsa bunu ancak 8’li Çete sağlayabilir.

Diyelim ki Suriye’de çok gizi bir operasyon yapılması kararı alınacak; bunun emrini tabii ki başkan verir ama bu kararı devlet yapısı içinde bu 8’li Çete ile paylaşması ve konuşması lazımdır. Çünkü derin devlet yapılarının kontrolden çıkmaması devletin kontrolünde kalması ancak bu şekilde sağlanıyordu.

Bu nedenle bu 8 kişi başkan kadar gizliliğe, erişim iznine sahip son derce güçlü insanlardır.

8’li ÇETE KİMLERDEN OLUŞUYOR

Bu sekiz kişilik grup şunlardan oluşuyor:

1- Senato Başkanı (Cumhuriyetçi)

2- Senato Başkan Yardımcısı (Demokrat)

3- Senato İstihbarat Komisyonu Başkanı (Cumhuriyetçi)

4- Senato İstihbarat Başkan Yardımcısı (Demokrat)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nefret söylemi 23 Şubat 2019 | 4.035 Okunma Türkiye'nin beka sorunu ve seçim 20 Şubat 2019 | 3.482 Okunma Doğu Akdeniz'deki tehlikeli oyun 19 Şubat 2019 | 2.270 Okunma Trump'ın damadı bölgeyi ateşe atacak 18 Şubat 2019 | 8.947 Okunma Hayran olduğum bir insan ve Alaeddin Yavaşça 17 Şubat 2019 | 3.873 Okunma
TÜM YAZILARI