ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kritik günün perde arkası

Her yıl 24 Nisan'da Washington'da bir Ermeni tiyatrosu sahneye konulur .

Serdar Turgut
Serdar Turgut Habertürk Gazetesi
27 Nisan 2018 | 7.2 K

Her yıl 24 Nisan'da Washington'da bir Ermeni tiyatrosu sahneye konulur. Her defasında 1915 olaylarına Başkan'ın "büyük felaket" mi yoksa Ermeni lobilerinin istediği gibi "soykırım" mı diyeceği tartışılır. Bu yılı diğerlerinden daha kritik kılan birkaç boyut vardı:

1- Amerikan Kongresi'nde genelde Türkiye'ye karşı bir hava var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarının burada göstericileri dövmesiyle birlikte bu hava iki partiden üyeleri de bir araya getirdi. İki ülkenin Suriye'de karşı karşıya gelmesi, Rahip Brunson'un tutuklanması gibi gelişmeler ve Türkiye'den sürekli Amerika aleyhine ağır lafların söylenmesi de Kongre'deki bu havayı ağırlaştırıyor.

2- Bölgelerinde Ermeni seçmen ağırlığı bulunan Kongre üyeleri, bir süredir bu yıl soykırım tasarısını getirmek için havanın uygun olduğunu söyleyip bunun üzerinde çalışıyordu.

3- Başkan Trump, Obama’nın yapamadıklarını yapmakla övünüyor, bu yüzden Obama soykırım diyemediğinden Trump bu yıl bunu söylemeyi planlıyordu.

4- Tam da 24 Nisan günü Ermenilere yakınlığıyla bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Macron da Trump’la baş başa görüştü, onun da bu konuyu gündeme getirmesi bekleniyordu.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER