ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Mike Pompeo'nun gizli ziyareti

Trump, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi Florida'daki Mar-a-Lago tatil yerinde ağırladığını basına açıklayınca, Mike Pompeo'nun Kim Jong-un ile görüşmek için gizlice Kuzey Kore'ye gittiği ortaya çıktı .

Serdar Turgut
Serdar Turgut Habertürk Gazetesi
21 Nisan 2018 | 1.5 K

Trump, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi Florida'daki Mar-a-Lago tatil yerinde ağırladığını basına açıklayınca, Mike Pompeo'nun Kim Jong-un ile görüşmek için gizlice Kuzey Kore'ye gittiği ortaya çıktı. Mayıs ayı sonuna doğru Kuzey Kore Lideri ile görüşmesi beklenen Trump'ın ön hazırlık yapması için düzenlenen bu gizli ziyaretin çok başarılı geçtiği belirtiliyor. Dışişleri Bakanlığı için Senato Dış İlişkiler Komitesi'nden onay bekleyen Pompeo'nun bu ziyareti onun atanma şansını daha da azalttı.

Yeni görevine resmen atanmadığı için hâlâ CIA Başkanı olduğu düşünülürse onun bu gizli ziyareti Başkan Trump’ın emriyle yapmasından daha doğal bir şey olamayacağına göre, Senato’da “Bu nasıl oldu?” diye herkes şaşırdı.

Ancak süreci takip edenler durumu şöyle açıkladılar:

* Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde atanması için sorgulaması süren Pompeo’ya Kuzey Kore’yle ilgili de soru sorulmuş.

* O da büyük ihtimalle o toplantıdan çıkar çıkmaz gideceği gizli geziden hiç bahsetmeyerek genel siyasi laflar etmiş.

* Gizli bir geziyi basının önünde açıklamasına mümkün olmadığına göre onun bir suçu yok, ancak bazı senatörler “Bize yalan söyledi, gerçekleri saklıyor, bir diplomat olarak değil hâlâ bir casus olarak davranıyor”diyerek ona onay vermeyeceklerini söylüyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER