Duvara toslayan gençlik!..

Memlekette bir şeyleri düzeltelim derken beraberinde düzgün yapılan bazı işleri de bozmakta üstümüze yok. Bunun en güzel örneği olan üniversite sınavları ve sistemle sürekli oynanıyor. Oynarken de maalesef...

Memlekette bir şeyleri düzeltelim derken beraberinde düzgün yapılan bazı işleri de bozmakta üstümüze yok. Bunun en güzel örneği olan üniversite sınavları ve sistemle sürekli oynanıyor. Oynarken de maalesef eski uygulamaların olumlu kısımları çoğu kez sonrakine taşınmadan yeni bir yol çiziliyor.

40 yaş üstü olanlar bilir, 1980-1997 arası üniversite sınavına girenler sınava girmeden (ÖSS ve ÖYS) tercih yapmak zorunda idiler. Bu uygulama pek çok öğrencinin tercih kurbanı olmasına yol açıyordu; çünkü beklediğinden iyi bir performans gösterenler çok daha iyi seçenekleri, yüksek beklenti içinde olanlarda bu sefer girebilecekleri seçenekleri kaçırabiliyorlardı.

98 yılında olması gereken değişikliği Milliyet gazetesi şu şekilde haberleştirmişti “ÖNCE SINAV, SONRA TERCİH: Üniversiteye giriş, gelecek yıldan itibaren “ızdırap” olmaktan çıkartılıyor. Yeni düzenlemeler, iki aşamalı sınavı teke indirirken, tercih sistemini de sil baştan değiştiriyor. Öğrenciler yeni düzenlemeyle hayali tercih yapmaktan kurtuluyor. Adaylar önce ÖSS’ye girecekler, sonra puanları açıklanacak, daha sonra da puanlarına göre fakülte tercihi yapabilecekler…”

90’lı yıllarda her meslek liseli...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asgari ücret tuzağı!.. 06 Temmuz 2022 | 331 Okunma Öğretmenler belki de ilk kez memnun 29 Haziran 2022 | 1.387 Okunma Duvara toslayan gençlik!.. 22 Haziran 2022 | 142 Okunma Halk düşmanı burjuvazi!.. 15 Haziran 2022 | 63 Okunma Mercedes’e binemeyenlerin binenlerden eksiği ne?.. 08 Haziran 2022 | 285 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar