Atanamayan öğretmen adaylarını kimse kandırmasın!..

Üniversiteye başladığım yıllarda öğretmenlikle ilgili bir bölümü bitirip yeterlilik sınavını geçenler hemen öğretmen olarak atanabiliyordu. Ancak son sınıfta iken DSP-ANAP-DYP koalisyonu memur...

Üniversiteye başladığım yıllarda öğretmenlikle ilgili bir bölümü bitirip yeterlilik sınavını geçenler hemen öğretmen olarak atanabiliyordu. Ancak son sınıfta iken DSP-ANAP-DYP koalisyonu memur kadroları için Norm Kadro Uygulamasına geçileceğini ve memur-öğretmen alımlarının Devlet Memurları Sınavı (DMS) ile yapılacağını açıkladı. MEB’in bu çerçevede hazırladığı öğretmen alımları ile ilgili geleceğe dönük projeksiyon ise benim gibi pek çok öğretmen adayı için tam bir şoktu. Çünkü buna göre kısa vadede öğretmen olma ihtimalimizin sıfıra yakın olduğunu bizzat devlet açıklamıştı.

Hakkını yemeyelim, koalisyonun DMS sınavı (sonradan KPSS) Türkiye’de belki de bugüne kadar ki en adil memur alım sürecini de başlatmıştı.

DMS’de ilk 5000 içine girmiş olmama rağmen atanma ihtimalim yoktu ve tek yol sınıf öğretmenliği sertifikası alarak başka yoldan öğretmen olmaktı ama mizacım gereği o işi yapamayacağımı düşünerek o yola girmemiştim. Ardından 3 yıla yakın bir işsizlik serüvenim oldu. Bu arada hem yüksek lisans yapıp hem de askerliği aradan çıkarmıştım.

Genç bir talebe...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Batsın Bu Dünya’dan ‘biz ne krizler gördük’e!... 01 Aralık 2021 | 108 Okunma Atanamayan öğretmen adaylarını kimse kandırmasın!.. 24 Kasım 2021 | 29 Okunma İnek sağacağız ama nasıl? 19 Şubat 2020 | 91 Okunma Oku oku budur sonu! 12 Şubat 2020 | 116 Okunma Adaletin batsın futbol Madımak’ı da sen 05 Şubat 2020 | 2.179 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar