Türkiye lambadan çıkacak cinle kurtulmaz

İstanbul seçiminin yenilenmesi nedeniyle ülkemizin karşı karşıya bulunduğu tehdit ve tehlikeler iki ay daha askıda kaldı.

Seçim düzlemlerinin genellikle ülke sorunlarının daha canlı bir biçimde gündeme taşınmasına vesile olması beklenir. Oysa İstanbul seçimine hangi adayın lambasından çıkacak cinin daha becerikli olduğu tartışmaları egemen oldu.

KOLAYCI ÇÖZÜM YOKTUR 

Türkiye’nin çıkış yolu, “asfaltı düzgün, şeritleri çizili, mola yerleri belli” bir otoyol değildir. Bu yolun “navigasyon siteleri”nde kaydı da yoktur. Belli olan, yolun ana doğrultusudur. Yolun kendisinin engelleri aşa aşa döşenmesi gerekmektedir. Doğrultuyu belirlemek bilimsel-felsefi bir pusulayı; yolu tıkayan engelleri temizlemek de, yeterli bir toplumsal gücün inşasını gerektirir. Doğrultu yanlışsa, toplumsal enerji heder olur. Doğrultu doğru, ama toplumsal güç mevcut değilse, o zaman da yeni bir baharı beklemekten başka çare kalmaz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
’Medeniyetler çatışması’ 16 Temmuz 2019 | 42 Okunma Eğitim ve kolektif özgüven 09 Temmuz 2019 | 50 Okunma Türkiye lambadan çıkacak cinle kurtulmaz 25 Haziran 2019 | 118 Okunma Bayramlar bir yenilenme vesilesidir 07 Haziran 2019 | 29 Okunma Demokrasi, bilim ve toplum 28 Mayıs 2019 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar